Piątka Opolan wyróżnionych podczas uroczystej Sesji Rady Miasta

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta, którą zorganizowano z okazji Dnia Niepodległości, wręczono okolicznościowe tytuły i wyróżnienia dla kilku mieszkańców Opola.

Zasłużonymi Obywatelami Miasta Opola zostali: Maria Romanowska, Joanna Łaba, Jolanta Toll i ks. Waldemar Klinger. Natomiast honorową odznakę „Za Zasługi dla Miasta Opola” wręczono Marioli Skrzypczyk. Wybranym członkom rad dzielnic poprzedniej kadencji wręczył to wyróżnienie prezydent Opola już w maju tego roku, jednak pani Mariola z rady dzielnicy nr VII nie mogła wziąć udziału w tamtych uroczystościach.

Maria Romanowska

Wybitna matematyczka, wieloletnia nauczycielka, wychowawczyni i mentorka młodzieży szkół średnich. Jej zasługi wykraczają daleko poza obowiązki codziennej pracy dydaktycznej. Przez wiele lat prowadziła klasy w II Liceum Ogólnokształcącym w Opolu, wychowując roczniki uczniów, którzy osiągali wyjątkowo wysokie wyniki maturalne z matematyki, często przewyższając średnie wojewódzkie i krajowe.

Jako konsultantka w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji (MODN) aktywnie wspierała rozwój zawodowy nauczycieli matematyki, dzieląc się doświadczeniem i współtworząc lokalne standardy dydaktyczne. Jej rola była kluczowa w budowaniu jakości edukacji matematycznej w całym regionie. Jako egzaminatorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu miała bezpośredni wpływ na regulację poziomu maturalnego z matematyki, weryfikując uczniowskie prace i przyczyniając się do utrzymywania wysokich standardów egzaminacyjnych. Z wnioskiem wystąpił prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski oraz przewodnicząca Rady Miasta Opola, Barbara Kamińska.

Dr Joanna Łaba

Od początku związana z Opolem i już od lat młodzieńczych mocno zaangażowana społecznie. W 1999 r. z jej inicjatywy powstało Opolskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Zespołem Downa, które w 2013 roku zmieniło nazwę na: TRISO – Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21. Od początku istnienia aż do grudnia ubiegłego roku (ponad 25 lat) pełniła funkcję prezesa, wykonując tę pracę nieodpłatnie, „pro publico bono”. Stowarzyszenie wspiera ponad 150 rodzin z całego województwa. Z wnioskiem o wyróżnienie wystąpił Zarząd Stowarzyszenia TRISO – Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci  z Trisomią 21.

Jolanta Toll

Wybitna polonistka, wieloletnia nauczycielka języka polskiego, filozofii i wiedzy o kulturze, mistrzyni i wychowawczyni młodzieży. W zakresie działalności edukacyjnej i wychowawczej ma wybitne zasługi w przygotowywaniu uczniów do sięgania po najwyższe laury w kraju w Olimpiadach Literatury i Języka Polskiego, Filozoficznej i Artystycznej. Przygotowała 7 laureatów i 31 finalistów zawodów centralnych Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, 2 laureatów i 2 finalistów Olimpiady o Filmie i Komunikacji Społecznej, 2 finalistów Olimpiady Artystycznej oraz 7 laureatów i 34 finalistów Olimpiady Filozoficznej. Dwukrotnie prace uczestników Olimpiady Filozoficznej, pisane pod jej kierunkiem, wyróżniono i wydrukowano w Biuletynie Olimpiady Filozoficznej.

Realizując liczne projekty pedagogiczne, przez wiele lat prowadziła Dyskusyjny Klub Filmowy, Koncert Charytatywny „Dwójka Dzieciom”, Koncert Mikołajkowy, organizowała sesje popularnonaukowe, wieczory artystycznych i poetyckie. Od września 2022 r. współpracuje z Młodzieżowym Domem Kultury w Opolu w ramach projektu „Uczeń zdolny – przygotowanie do olimpiad przedmiotowych dla uczniów szkół ponadpodstawowych Miasta Opola”, gdzie prowadzi warsztaty przygotowujące młodzież do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz Olimpiady Filozoficznej. Z wnioskiem wystąpił prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski oraz przewodnicząca Rady Miasta Opola, Barbara Kamińska.

Ksiądz dr Waldemar Klinger

Urodził się 9 lipca 1960 r. w Oleśnie. W roku 1979 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. Studia filozoficzno-teologiczne zwieńczył przyjęciem święceń kapłańskich 22 czerwca 1985 r. Jako wikariusz był duszpasterzem w parafiach: Chrystusa Króla w Gliwicach (1985-1988), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu (1988-1990) i Przemienienia Pańskiego w Opolu (1990-1992). W latach 1992-2015 pełnił posługę proboszcza parafii pw. Ducha Świętego w Winowie.

W 2005 r. obronił pracę doktorską pt. „Studia do historii parafii Olesno 1208-2000” i uzyskał stopień doktora nauk teologicznych. Od 1996 r. pełnił równocześnie funkcję dyrektora ds. produkcji, a następnie od 2000 r. dyrektora diecezjalnego Wydawnictwa i Drukarni Świętego Krzyża w Opolu. W 2006 r. ks. dr Waldemar Klinger mianowany został z rąk ks. abp Alfonsa Nossola dziekanem honorowym, a rok później otrzymał tytuł radcy duchowego.

Dekretem biskupa opolskiego Andrzeja Czai 24 kwietnia 2015 r. został nominowany na pełnomocnika biskupa ds. zarządzania renowacją katedry opolskiej oraz dołączył do grona duszpasterzy parafii katedralnej zamieszkujących na Plebani Parafii Katedralnej. Miesiąc później został Proboszczem Katedry Opolskiej. Pełniąc posługę duszpasterską jako proboszcz Parafii Katedralnej, Ks. Waldemar Klinger aktywnie angażował i angażuje się w działalność mającą na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego i ochronę materialnych wartości zabytkowych opolskiej świątyni. Z wnioskiem wystąpił prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

Mariola Skrzypczyk

Od lat angażuje się w działalność społeczną na terenie obecnej Dzielnicy VII. Wybrana członkiem Rady Dzielnicy Groszowice w wyborach w 2012 r., a rok później przewodniczącą Zarządu Dzielnicy. W kadencji przypadającej na lata 2019-2024 pełniła funkcję Przewodniczącej Zarządu Dzielnicy VII. Także członkini Rady Dzielnicy VII w kadencji 2025-2030.

Angażuje się w organizację spotkań mieszkańców domu dziennego pobytu oraz domu seniora z mieszkańcami dzielnicy.   W okresie świątecznym organizuje poczęstunek dla pacjentów opolskiego hospicjum Betania. Corocznie wspólnie z zarządem dzielnicy realizuje zakupy dla przygotowywania dzieciom mikołajek i wręczenia paczek świątecznych oraz przygotowania wigilii dla mieszkańców. Z wnioskiem wystąpił prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły