REKLAMA

REKLAMA

Pantografowa ładowarka wkrótce będzie ładować autobusy

Nowoczesna pantografowa ładowarka będzie zasilała autobusy elektryczne, które niebawem wyjadą na ulice Opola. Trwają testy urządzenia, które jest jedynym takim w regionie.

Pantografowa stacja ładowania autobusów elektrycznych znajduje się na pętli autobusowej przy ul. Prószkowskiej. – Moc takiego urządzenia to 300 kW. Umożliwi ono szybkie doładowywanie pojazdów w trakcie postoju – mówi Tomasz Zawadzki, Naczelnik Wydziału Transportu i Zarządzania Ruchem UM Opola. – Zasada ładowania jest taka, że autobus najpierw ustawiany jest pod tzw. zbierakiem mocy. Jest to pantograf, opuszczany na szynę, która znajduje się na dachu pojazdu. Czas takiego ładowania to tylko 15 minut. W przeciwieństwie do tramwajów czy pociągów, autobus nie potrzebuje linii trakcyjnej, więc może swobodnie poruszać się po drogach Opola – wyjaśnia.

Na Prószkowskiej autobusy będą doładowywane podczas wykonywania trasy, natomiast w nocy pojazdy będą zasilane za pomocą ładowarek, które znajdują się na zajezdni. Pierwsze elektryczne autobusy zakupione przez miasto będą obsługiwały linię nr 25. Na cały projekt przeznaczono ponad 20 mln zł.