Piłkarska Odra ma się stać spółką miejską

W tym roku powinna być gotowa dokumentacja stadionu piłkarskiego, który ma powstać za kilka lat na Półwsi w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego i Parku Naukowo-Technologicznego. Nasz klub ma natomiast zostać wzmocniony organizacyjnie.

– Chcemy powołać miejską spółkę sportową – mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. – To ma dać nowy impuls klubowi do rozwoju. Takim ma być nowy stadion, ale chcemy wzmocnić też klub organizacyjnie, by jak najlepiej przygotować go do tego, że za kilka lat zespół będzie występował na nowym obiekcie.

Obecnie klub prowadzi stowarzyszenie składające się z kilkudziesięciu osób. Spośród członków wybierany jest zarząd klubu. Nie ma co ukrywać, że w gronie najlepszych polskich klubów skupionych w ekstraklasie i I lidze (w niej występuje Odra), to już rzadkość. Zdecydowana większość to spółki. Część z nich to spółki miejskie. Takie są np. w Zabrzu czy Tychach. W przypadku Odry największymi sponsorami są: miasto Opole oraz Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA, której większościowym udziałowcem jest miasto Opole. Wielki wkład w finansowanie klubu od kilkunastu lat ma też znany opolski biznesmem, były piłkarski sędzia międzynarodowy – Ryszard Wójcik, właściciel firmy Sindbad.

– Co do zasady, to jestem zdania, że docelowo to powinna być spółka prywatna – zaznacza prezydent Wiśniewski. – Do tego też będziemy dążyć. Jest jednak pora, by wzmocnić klub organizacyjnie. Słabszy początek sezonu w wykonaniu zespołu (Odra z siedmiu pierwszych spotkań w I lidze, tylko dwa zremisowała, a pozostałych pięć przegrała – dop. red.) martwi, ale w sporcie nie da się wielu rzeczy przewidzieć. Pamiętać trzeba, że przez wiele lat Odra grała na poziomie III ligi i dopiero w ostatnich latach udało się dzięki pracy wielu osób awansować o dwie klasy i zagościć w I lidze. W perspektywie jest nowy stadion i chcę, by grała na nim drużyna, która będzie dumą mieszkańców Opola jak i całego regionu. Stąd też decyzja o chęci powołania spółki. Prace nad nią już się rozpoczęły. Po jej powołaniu zwrócimy się do członków stowarzyszenia o przekazanie praw do nazwy klubu i miejsca w lidze.

Na zdjęciu kibice Odry. 

Najnowsze artykuły