Piłkarze ręczni Gwardii są w najlepszej czwórce w kraju

Nasz zespół sprawił miłą niespodziankę i w ćwierćfinale mistrzostw Polski wyeliminował Azoty Puławy. W półfinale rywalem będzie najlepszy od kilku lat w kraju zespół Vive Kielce.

Przed rozpoczęciem ćwierćfinałowej rywalizacji więcej szans przyznawano ekipie z Puław. W minionych latach regularnie ogrywała ona Gwardię. W fazie zasadniczej obecnych rozgrywek też była dwa razy lepsza. Nasi szczypiorniści wygrali jednak dwa razy w dobrym stylu i ich awans jest w pełni zasłużony. W pierwszym spotkaniu w Puławach gwardziści zwyciężyli 27-25, a w rewanżu w Stegu Arenie 28-25.

Opolanie po raz drugi z rzędu awansowali do półfinału mistrzostw kraju. Co najmniej więc powtórzą wielki sukces sprzed roku, gdy zajęli 4. miejsce. Być może uda się osiągnąć coś więcej, choć tak naprawdę realny wydaje się tylko brązowy medal. Wyeliminowanie Azotów oznacza, że gwardziści po raz trzeci z rzędu zakwalifikowali się do europejskich pucharów. Wielkie brawa!

W pierwszej połowie rewanżowego starcia przeważnie prowadzili goście z Puław. Ich przewaga ani przez moment nie była jednak większa niż dwie bramki. W 23. min było 12-10 dla Azotów, ale trzy kolejne trafienia zapisali na swoje konto nasi zawodnicy. Po rzucie świetnie spisującego się kapitana Mateusza Jankowskiego w 26. min Gwardia po raz pierwszy objęła prowadzenie (13-12). Na przerwę schodziła mając o jedno trafienie więcej. W 41. min było 20-19 dla Gwardii, ale za chwilę to goście prowadzili 21-20 i zrobiło się nerwowo. Wtedy jednak nastąpił decydujący moment meczu. Gospodarze zdobyli pięć goli z rzędu, a że w bramce kolejny raz wyśmienicie spisywał się Adam Malcher (obronił w całym meczu kilkanaście rzutów rywali, w tym dwa rzuty karne), to kibice z minuty na minutę coraz głośniej wiwatowali. W 50. min było 25-21 i choć dwie kolejne bramki rzucili puławianie, to mądrze grający zespół Gwardii nie pozwolił się dogonić. Mecz zakończył golem Jankowski. Naszej całej drużynie należą się wielkie brawa. Mamy zespół, który potwierdził, że należy do krajowej czołówki!

W półfinale czeka krajowy hegemon – mistrz Polski Vive Kielce. W ćwierćfinale łatwo rozprawił się on z Chrobrym Głogów. Na wyjeździe wygrał 41-22, a u siebie 34-28. Mecze półfinałowe zaplanowane są na 14 i 18 maja. Pierwszy mecz odbędzie się w Opolu, a rewanż w Kielcach. Potem mecze o brąz zaplanowano na 21 i 25 maja, a starcia finałowe na 22 i 26 maja.

Gwardia Opole – Azoty Puławy 28-25 (15-14)
Gwardia: Malcher – Lemaniak 1, Siwak, Zarzycki 1, Łangowski 6, Klimków 2, Tarcijonas, Zieniewicz 4, Jankowski 8, Zadura 1, Mauer 2, Milewski, Morawski 3. Trener Rafał Kuptel.
Azoty: Bogdanow, Koszowy – Kaleb 3, Panic 4, Podsiadło 5, Łyżwa, Skrabania 2, Rogulski 2, Grzelak, Prce 3, Gumiński, Seroka 3, Jarosiewicz 3. Trener Zbigniew Markuszewski.
Sędziowali: Bartosz Leszczyński i Marcin Piechota (obaj Płock). Kary: Gwardia 10 min, Azoty 6 min. Widzów 1800.

Na zdjęciu podziękowania kibiców po meczu dla zawodników Gwardii. Fot. Mariusz Matkowski/www.sportoweopole.pl