Plac w Wójtowej Wsi będzie miał patronki

Plac, na którym znajduje się rondo ze skrzyżowaniem ulic Strumykowej i Stawowej, będzie nosił imię Sióstr Poliwodzianek.

Nazwa nawiązuje do czterech sióstr z domu Paliwoda, które urodziły się na początku XX wieku w Wójtowej Wsi i były zaangażowane w działalność społeczną i kulturalną spod znaku „Rodła”. Franciszka Wawrzynek, Bronisława Gomoła, Anna Smolka oraz Zofia Hajduk odegrały kluczową rolę w działaniach na rzecz Opola i polskiej mniejszości.

Franciszka Wawrzynek (1909-1990) działaczka społeczna. Przed wojną wraz z mężem prowadzili Gospodę Polską w Strzelcach Opolskich. Po jej likwidacji wrócili do Opola, gdzie pracowali w Związku Polaków w Niemczech. W czasie II wojny światowej zaangażowała się w działalność konspiracyjną w ramach Związku Walki Zbrojnej a następnie Armii Krajowej. Po wojnie była organizatorką życia społecznego i kulturalnego w Wójtowej Wsi. Pomagała w organizacji polskich szkół. Pracowała w Urzędzie Gminy w Wójtowej Wsi oraz działała społecznie w Lidze Kobiet.

Bronisława Gomoła (1910-1979) od dziecka brała udział w pracach Związku Polaków w Niemczech. Należała do Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech oraz Towarzystwa Śpiewu „Lutnia” w Opolu. Angażowała się w działalność Związku Młodzieży Polsko-Katolickiej. W czasie II wojny światowej działała w Armii Krajowej i dwukrotnie była więźniarką obozu koncentracyjnego. Po wojnie angażowała się w życie społeczne i kulturalne głównie powiatu strzeleckiego.

Anna Smolka (1916-1992) przed wojną była członkinią Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech oraz Związku Młodzieży Polskiej na Śląsku Opolskim. W czasie II wojny światowej współpracowała z Związkiem Walki Zbrojnej – Armią Krajową. Po 1945r. współtworzyła polski ruch teatralny, udzielała się społecznie w Froncie Jedności Narodu oraz Opolskim Towarzystwie Kulturalno-Oświatowym. Pracowała m.in. w Zarządzie Wojewódzkim Ligii Kobiet w Opolu. Była również wiceprzewodniczącą Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, pracując u boku Karola Musioła.

Zofia Hajduk (1920-2002) jako jedna z najmłodszych działaczek Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech prowadziła sekretariat Związku Polskiej Młodzieży Katolickiej na Śląsku Opolskim. Działała w ruchu oporu w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Dwukrotnie była więźniarką obozów koncentracyjnych. Po zakończeniu II wojny światowej pracowała w Miejskiej i Wojewódzkiej Radzie Narodowej oraz w Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Kontynuowała działalność społeczną i przez 20 lat współpracowała z rozgłośnią Polskiego Radia w Opolu i Katowicach.

Na zdjęciu Siostry Poliwodzianki – Anna, później Smolkowa (z lewej) i Zofia, później Hajduk, Wójtowa Wieś, 1938 r.

Ze zbiorów prof. Janiny Hajduk-Nijakowskiej/FB Stowarzyszenie RODŁO Opole

Najnowsze artykuły