Platforma stawia na marszałka Ogłazę

Szymon Ogłaza, dotychczasowy członek Zarządu Województwa, uzyskał dziś rekomendację Rady Regionalnej PO na stanowisko marszałka regionu.  Nowy zarząd zostanie prawdopodobnie wybrany już jutro podczas posiedzenia sejmiku.

Zmiany podyktowane są wyborem Andrzeja Buły do Europarlamentu. W takim układzie, gdy odchodzi marszałek, dymisja dotyczy całego Zarządu. Szymon Ogłaza był zakulisowym faworytem nowego rozdania. Nominacja praktycznie przesądza jego wybór, bo to Platforma jako największy koalicjant władz samorządowych regionu, ma przywilej wskazywania kandydata na marszałka.

O stanowisko ubiegał się również dotychczasowy I wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, który prawdopodobnie zachowa miejsce w nowym Zarządzie. Platforma nie ma większości, która umożliwi jej samodzielny wybór nowego szefa regionu, potrzebne do tego są głosy wspólkoalicjantów, ale z tym nie powinno być problemu. Nie jest jedynie jasne, czy sejmik przegłosuje jutro pełen skład Zarządu, czy pozostawi wakat, by nowy marszałek po wyborze mógł wskazać swojego nominata.

Najnowsze artykuły