Plejada gwiazd na Festiwalu Gór

W dniach 17 – 19 października zapraszamy na VIII edycję Opolskiego Festiwalu Gór. Organizatorzy tradycyjnie już kameralność festiwalu zamierzają przekuć w jego atut.

– Wierzymy, że klimat, który co roku tworzą widzowie i zaproszeni goście znów zaczaruje nas i pozwoli uwierzyć, że góry mogą łączyć również na nizinach. Bo to górom oddajemy tutaj hołd, a ważnych tematów, które się z nimi wiążą, nie brakuje – powiedział Michał Mościcki z NCPP w Opolu. – Oddamy nieco pola prawdziwym legendom, z nadzieją, że Piotr Pustelnik, Anna Czerwińska i Darek Załuski na owo miano się nie obrażą.

Lista gości jest długa. Obok zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum Piotra Pustelnika spotkamy m.in. Janusza Gołąba, pierwszego zimowego zdobywcę ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (z Adamem Bieleckim). Miłka Raulin to najmłodsza Polka z Koroną Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów. Anna Czerwińska wspina się od 30 lat w Tatrach, Alpach, Karakorum i Himalajach. Jest pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi,. Dariusz Załuski to autor wielu znanych filmów górskich, nagradzanych zarówno w Polsce jak i na świecie. Łukasz Supergan jest specjalistą od wypraw długodystansowych. Ma na swoim koncie trawers Islandii, przejście Łuku Karpat, Pirenejów, łańcucha Alp, przejście Izraela i irańskich gór Zagros – łącznie 20 000 km siłą własnych nóg. Jacek Matuszek to alpinista i filmowiec. Pomysłodawca polskiego zespołu wspinaczkowego Alpine Wall Tour. Kacper Tekieli brał udział w wyprawach narodowych w Karakorum i Himalaje. W Tatrach ma na swoim koncie ponad 200 dróg, w tym połowę zimą. Sandy Allan to szkocki alpinista i przewodnik górski. Wytyczył wiele trudnych zimowych dróg w Szkocji.

Zdjęcie Łukasz Supergan

 

Najnowsze artykuły