Po mieście będziemy jeździć skuterami

Od 12 marca mieszkańcy Opola oraz turyści mogą korzystać z nowej usługi – skuterów elektrycznych na minuty od Hop.City.

Skutery elektryczne, zgodnie z terminologią o ruchu drogowym są tzw. motorowerem. Aby go wypożyczyć wystarczy dowód osobisty (dla osób urodzonych przed 19 stycznia 1995 r., dla młodszych – wymagane jest prawo jazdy minimum AM). Rezerwacja i wynajem pojazdów pozwalają w szybki i łatwy sposób dojechać do pracy, zwiedzenie miasta czy dotarcia na spotkanie z przyjaciółmi. W ramach bezpłatnej aplikacji użytkownicy Hop.City mogą sprawdzać dostępne pojazdy, ich zasięg, mają też możliwość kontaktowania się z biurem obsługi klienta, korzystać z kodów rabatowych oraz doładowywać konto na kolejne przejazdy.

Skutery elektryczne są ciche, nie emitują spalin i poruszają się po drogach, a nie po chodniku, więc nie wchodzą w kolizję z pieszymi. Na jednej baterii mogą przejechać do 50 kilometrów. Użytkownik ma możliwość wyboru między dwoma trybami jazdy: ECO (do 25 km/h) oraz SPORT (do 45 km/h).

Skutery można będzie wypożyczać na terenie centrum i przylegających osiedli. Specjalne strefy parkowania zostały utworzone przy centrach handlowych, m.in. CH Karolinka gdzie w najbliższych dniach użytkownicy będą mogli bezpłatnie parkować pojazd, a w przyszłości nie płacić za parking na terenie centrum. Jeśli usługa przypadnie mieszkańcom Opola do gustu, w przyszłości zostanie rozszerzona liczba pojazdów oraz obszar.

https://www.facebook.com/czasnaOpole/videos/254654115531117/

Na przykładzie 10-kilometrowej trasy średni koszt jazdy samochodem to 15 zł, hulajnogą 22 zł, a skuterem tylko 7,50 zł. Szacunkowy koszt przejazdu spod Urzędu Miasta Opole do CH Karolinka to ok. 6,50 zł (wraz z opłatą startową 2 zł).

– Opole jest jednym z ważniejszych miast, gdzie będziemy oferować naszą usługę w 2020 roku. Chcemy, aby współdzielona mobilności była oferowana w coraz to nowych miastach w Polsce. Na start udostępniamy 40 nowoczesnych, elektrycznych skuterów. Na podstawie obserwacji ich użytkowania w innych miastach wiemy, że są uważane za niezwykle stabilne, łatwe w prowadzeniu, a stylistyka zbliżona jest do nowoczesnych form pojazdów. Będziemy obserwować potrzeby mieszkańców Opola i jeżeli będziemy widzieć potencjał na rozszerzenie naszych działań, to zapewne będziemy chcieli się tutaj rozwijać i oferować mieszkańcom jeszcze więcej pojazdów oraz dodatkowych rozwiązań nad którymi obecnie pracujemy – mówi Patrycja Ogrodnik, Brand Manager Hop.City.

Pojazdy posiadają duży kufer, a cała bryła jest bardzo nowoczesna. Światła LED zapewnią dużą widoczność na drodze, a komputer oraz całe oprogramowanie skutera zostało zaprojektowane w całości na potrzeby Hop.City. Tryb parkingowy zapobiega przypadkowemu uruchomieniu skutera podczas jego przestawiania. Każdy skuter wyposażony jest w pojemny kufer, w którym dostępne są zawsze 2 kaski. Dodatkowo w każdym kufrze dostępne są czepki jednorazowego użytku oraz ręczniki papierowe.

– Użytkownicy Hop.City w Opolu w ramach korzystania z naszej aplikacji mogą liczyć na dodatkowe promocje oraz kody rabatowe. Na start zaproponowaliśmy 15 minut gratis, aby każdy mógł przetestować jazdę na skuterze. Kod promocyjny jest umieszczony na zawieszce dopiętej do skutera – dodaje Patrycja Ogrodnik.

 

Wypożyczenie skutera Hop.City:

  1. Po włączeniu pojazdu z aplikacji Hop.City powinien włączyć się wyświetlacz i zaświecić przycisk na kufrze.
  2. Przyciskiem otwieramy kufer i wyjmujemy kask.
  3. Pojazd ma blokadę parkingową – aby ruszyć trzeba najpierw przycisnąć hamulec (lub nacisnąć przycisk „P”) i dopiero ruszyć manetką.
  4. Przy oddaniu pojazdu w aplikacji, skuter wydaje sygnał dźwiękowy.

Aby wynająć skuter, wystarczy pobrać aplikację Hop.City i dokonać krótkiej rejestracji.

Cena za wynajem skutera to 0,49 zł za minutę jazdy oraz 2 zł opłaty na strat. Za każdym razem użytkownik dostaje 2 minuty gratis.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły