Poczuj obecność Opolskiego Festiwalu Fotografii

Już w piątek 8 października w naszym mieście rozpoczyna się Opolski Festiwal Fotografii, który potrwa do 28 listopada. 11 edycja imprezy zostanie zainagurowana tradycyjnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 17.30.

– Ten festiwal będzie niezwykły! Cieszy nas to, że jedenasty raz z rzędu możemy organizować przy pomocy z miastem nasz festiwal, a artyści z chęcią zawsze wracają do Opola by w nim uczestniczyć – zapewnia jeden z pomysłodawców imprezy Michał Grocholski.

Warto zauważyć, że tylko w dwóch pierwszych dniach będą aż cztery wernisaże. Z kolei wystaw zaplanowano łącznie 20. Ich tematem przewodnim będzie „Obecność”, w związku czym będziemy poznawać ważną rolę postaci fotografa oraz zmagania, z którymi się zmierza.

– Fotograf jest świadkiem, bez jego obecności w danym miejscu nie powstanie fotografia. Dlatego też na ten rok zdecydowaliśmy się właśnie na tematykę obecności. Zawsze musi być tu i teraz, a to jest piękne w tym zawodzie. Często jesteśmy w centrum, gdzie dzieje się historia. To także wada tego zawodu, ta obecność przez przerażające momenty – tłumaczy Grocholski.

Warto zwrócić choćby uwagę, iż tym razem wspólnie z kolegami postanowili przybliżyć sylwetki 10 osób, które z różnych powodów przybyły do Opola z innych krajów. Wybrali do tego oszczędną w słowa formułę, czyli wielkoformatowe zdjęcia, które w październiku pojawią się na miejskich ekspozytorach.

– Uznaliśmy, że poprzez fotografię można pokazać te osoby w ich obecnym środowisku – wyjaśnia Sławomir Mielnik. – Duże zdjęcie portretowe ma ukazać cudzoziemca na tle miasta i w odniesieniu do ich pracy lub zainteresowań. Fotografie będą podpisane imieniem i nazwiskiem, miejscem pochodzenia oraz autorską frazą każdego z nich, w której odpowiedzą na pytanie: „Dlaczego wybrali Opole”?

Opolski Festiwal Fotografii to rzecz jasna nie tylko wystawy, ale także warsztaty (9 października w Galerii Sztuki Współczesnej) oraz 12 spotkań autorskich z wyjątkowymi ludźmi, jak m.in. Chris Niedenthal, Katarzyna Sagatowska, Franciszek Lepich, Patryk Bułhak, Jakub Kamiński.

Więcej informacji oraz program 11 Opolskiego Festiwalu Fotografii znajdziecie: TUTAJ

– Ta impreza ma to do siebie, że zawsze jest niepowtarzalna. Fotografia ma taką niezwykłą siłę, a w dzisiejszych czasach, dodatkowo wzmocnioną przez media społecznościowe. Jest najlepszym komentarzem, ona często opisuje albo przywołuje pewne rzeczy w sposób wyraźny – zachęca prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.