Poczuj Opolski Festiwal nie tylko w amfiteatrze

Przez cztery dni opolskiego festiwalu nasze miasto będzie żyło polską piosenką i to nie tylko w amfiteatrze. Atrakcji nie zabraknie także poza jego terenem, dzięki czemu na każdym kroku będzie można poczuć klimat tej imprezy!

– Po tym jak w ubiegłym roku musieliśmy mierzyć się z sytuacją pandemiczną, teraz wracamy do pełnego świętowania największego, najważniejszego i najdłużej w sposób ciągły trwającego festiwalu polskiej piosenki – cieszy się prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. – Chcieliśmy zaprosić nie tylko do celebracji tego wydarzenia w amfiteatrze, albowiem wzorem lat poprzednich zrobiliśmy dużo, żeby działo się także w całym mieście, a szczególnie w okolicach centrum. Niemniej bardzo mnie cieszy kolejna edycja festiwalu i tego, że Opole będzie tak piękne i radosne w tych dniach. Mam nadzieje, że pełne gości i samych opolan, którzy będą spędzać ten czas wspólnie, świętując czas polskiej piosenki – nie kryje.

Tym samym centrum miasta zyska dodatkowy blask i piękno za sprawą wielu wydarzeń towarzyszących. Obok stałych punktów programu, w tym roku można się spodziewać nowych atrakcji.

Muzyka nie tylko w amfiteatrze

Pod Ratuszem zlokalizowana zostanie scena na której przygotowano nie lada występ. W piątek bowiem (od godz. 18) pojawi się na niej Fisz Emade Tworzywo czyli jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym.

W niedzielę z kolei (także od godz. 18) zabrzmią tutaj największe opolskie hity festiwalowe w wyjątkowym wykonaniu opolskich artystów. Na scenie w ramach koncertu „Róbmy swoje! czyli opolskie przeboje w opolskich głosach” staną w jednym rzędzie wokaliści znani i lubiani z telewizyjnych oraz muzycznych show, mianowicie: Jędrek Skiba, Anna Malek, Michał Bober oraz Łukasz Szuba.

– Wszyscy oni pierwsze kroki stawiali na deskach naszego amfiteatru, a teraz także dzięki nim usłyszymy piosenki m. in. Czesława Niemena, Krzysztofa Krawczyka i zespołu Rezerwat – zdradza Magdalena Matyjszek naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej.

Na tym nie koniec, albowiem miasto stara się, aby Opole było pełne różnych działań nie tylko muzycznych, ale i artystycznych. Stąd kontynuacja „Festiwalowego mostku”, choć ten z racji remontu Mostu Groszowego tym razem odbędzie się przy Stawku Zamkowym (piątek godz. 17).

– Zapraszamy na różnego rodzaju działania performatywne, jak teatr pantomimy, teatr tańca, działania plastyczne, a wszystko przy dźwiękach przebojów opolskich festiwali – dodaje Matyjaszek.

Przeboje Al’dęte – konkurs dla wokalistów

W sobotę (godz. 18.30) dodatkową atrakcją będzie koncert galowy „Przeboje Al’dęte”. Wystąpią wówczas laureaci konkursu wokalnego zorganizowanego przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz Narodową Orkiestrę Dętą w Lubinie. Artyści zaśpiewają hity opolskich festiwali z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją Mariusza Dziubka. Jury tego dnia wybierze laureata Grand Prix.

– To nowy Talent Show dla wokalistów – zdradza Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki. – Z ponad 260 zgłoszeń wybraliśmy 10 najlepszych. To już są laureaci i wszyscy zakwalifikowali się na warsztaty, podczas których mieli stosowne próby z orkiestrą, a teraz zobaczymy efekty ich pracy w formie koncertu.

Kawiarenki z Gwiazdami na Rynku

Realizowane wspólnie przez Miasto Opole, Muzeum Polskiej Piosenki oraz TVP Rozrywka stały się znakiem rozpoznawczym imprez okołofestiwalowych. To idealna okazja dla mieszkańców i fanów do spotkania gwiazd, które wystąpią na deskach amfiteatru, złowienia autografu, zrobienia zdjęcia lub choćby posłuchania ciekawych anegdot festiwalowych.

W sobotę i niedzielę (4-5.09) w godz. 13.30-16.30 gościć będą w nich m.in. Stana Borysa, Edwarda Hulewicza, Bartka Królika, Krystiana Ochmana, Andrzeja Rosiewicza, Roksanę Węgiel i zespół Trubadurzy. Gospodynią będzie oczywiście Maria Szabłowska.

– To jest skarbnica wiedzy i „wikipedia Polskiego Radia” – mówi z przymrużeniem oka Wasik. – Szczegółową zaprezentujemy niebawem gdy już dogramy cały program.

Nowe Gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki

W tym roku (w dniach 3-4.09) uhonorowani zostaną wybitni artyści związani z opolskim festiwalem: Jerzy Stuhr, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki, Stan Borys, Halina Młynkova oraz Sławomir Łosowski.

Wokół festiwalu wszystko się kręci

Szaleństwo w amfiteatrze i wydarzenia muzyczne na Rynku to nie wszystko, co czeka na gości i mieszkańców Opola. Ten rok mija nam pod znakiem zmarłego niedawno Krzysztofa Krawczyka. Jego pamięci zostanie poświęcony jeden z koncertów festiwalowych, a na kamienicy przy ul. Krakowskiej 34A zostanie oficjalnie odsłonięty mural poświęcony artyście i namalowany przez Bruno Neuhamera. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na sobotę 4 września o godz. 16.

Instalacja muzyczna

Warto także zauważyć, iż w mieście pojawi się lubiana przez mieszkańców instalacja muzyczna, dzięki której każdy będzie mógł poczuć się jak gwiazda festiwalu i odkryć, co „w duszy gra”. Muzyczny event zagości również na Stawku Zamkowym w bezpośredniej bliskości Amfiteatru.

After party

Na tym nie koniec, albowiem tydzień po festiwalu na Małym Rynku zorganizowane zostanie tradycyjne już After Party, podczas którego wystąpią DJ-e prezentujący muzykę elektroniczną, jak m. in. Daniel Bracket czy Milkwish.

https://www.facebook.com/czasnaOpole/videos/992798728201182

 

 

 

Najnowsze artykuły