Podczas uroczystej sesji wyróżnią zasłużonych

11 listopada o godz. 14.00 tradycyjnie w sali im. Karola Musioła odbędzie się uroczysta sesja zwołana dla upamiętnienia 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas niej nie zabraknie patriotycznych akcentów, okolicznościowych wystąpień oraz wręczenia wyróżnień miejskich dla zasłużonych opolan. Poniżej sylwetki wszystkich wybitnych postaci, które zostaną uhonorowane w tym dniu.

Odznakę honorową „Za Zasługi dla Miasta Opola” otrzymają: Robert Kurpierz oraz Artur Góralczyk.

Druh Robert Kurpierz wstąpił w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej Opole Szczepanowice w 1992 roku. Jego wzorową służbę uhonorowano odznaką „Strażak wzorowy” oraz przyznano mu brązowy i srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”. Od 2011r. nieprzerwanie piastuje stanowisko Prezesa Zarządu we wspomnianym OSP. Z sukcesem udało mu się pozyskać środki na rozbudowę remizy oraz dokonywać zakupu samochodów m.in. z podnośnikami hydraulicznymi – ostatni z nich to nowy ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy marki SCANIA. W czasach pandemii bez zastanowienia pomagał potrzebującym, podobnie działał w czasie powodzi zarówno w 1997 jak i brał udział w działaniach zabezpieczających przeciwpowodziowo Zaodrze w 2010 roku. Zaangażowany w popularyzowanie wiedzy wśród najmłodszych oraz budowanie postawy szacunku do służby w OSP, czynnie pomagający przy corocznej budowie żywej szopki oraz biorący udział w organizacji Wigilii dla samotnych i bezdomnych.

Pan Artur Góralczyk – prezes Stowarzyszenia Bieg Opolski. Od 2003 roku jest organizatorem największej amatorskiej imprezy biegowej w Opolu – Bieg Opolski. Impreza odbywa się od blisko 20 lat, co roku – zawsze w pierwszą sobotę lipca na Wyspie Bolko i zawsze jest przygotowana i przeprowadzona w sposób perfekcyjny. Pan Artur Góralczyk jest także organizatorem kilku innych imprez biegowych w Mieście Opolu i województwie opolskim: Wzgórzowa Trzynastka i 3 x Kopa. Nieformalny lider bardzo dużego środowiska biegaczy w naszym mieście. Trener i przewodnik niewidomych sportowców zajmujących się biegami. Jest także członkiem Społecznej Rady Sportu III kadencji przy Prezydencie Miasta Opola oraz członkiem komisji konkursowych opiniujących programy o tematyce sportowo-rekreacyjnej dla dzieci i młodzieży. Jest propagatorem zdrowego stylu życia wśród mieszkańców Opola i w bardzo wyraźny sposób przyczynia się do promocji naszego Miasta w Polsce.

Natomiast tytuł „Zasłużony Obywatel Miasta Opola” przyznano Andrzejowi Drosikowi oraz pośmiertnie Witoldowi Potworze.

Pan Andrzej Drosik pełniący funkcję dyrektora opolskiej Nutrici, w firmie  pracuje od 1981 r. W 1999 r. został naczelnym inżynierem firmy, a rok później objął funkcję dyrektora zakładu. Od 2012 roku objął stanowisko Dyrektora Przemysłowego na Europę Centralną – Dywizja Żywności dla Dzieci. W roku 2015 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W maju 2022 r. za całokształt swojej pracy otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, odznaczenie nadawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi dla Państwa i obywateli spełniających czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków. Od 2018 r. aktywnie zarządza wdrażaniem rozwiązań z dziedziny cyfryzacji, współpracując między innymi z Parkiem Naukowo Technologicznym w Opolu. W 2022 r. jako pierwsza w Polsce i jedna z nielicznych fabryk FMCG na świecie, opolskie Zakłady Produkcyjne Nutricia zostały wyróżnione prestiżową nagrodą Światowego Forum Ekonomicznego – Lighthouse Award.

Pan Witold Potwora – wieloletni prorektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, którą  w 1995 roku założył wraz z Marianem Duczmalem, Tadeuszem Pokusą i Józefem Kaczmarkiem. Był uznanym opolskim ekonomistą, specjalistą z zakresu marketingu i zarządzania przedsiębiorstwem oraz autorem wielu cenionych publikacji naukowych. Studenci zapamiętali go jako charyzmatycznego nauczyciela akademickiego, a mieszkańcy pamiętają go jako eksperta i komentatora aktualnych wydarzeń gospodarczych i społecznych z kraju i regionu. Wpisał się jako współtwórca pierwszej uczelni niepublicznej, która na stałe wpisała się w akademicki charakter miasta   i nadal odgrywa w nim istotną rolę jako trzecia uczelnia pod względem liczby zrekrutowanych studentów.

Tytuł Honorowego Obywatela Opola otrzyma Pan Zbigniew Bujak, polski polityk, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, poseł na Sejm I i II kadencji. Życiorys Pana Zbigniewa Bujaka niezaprzeczalnie świadczy o wkładzie w budowę wolnej Polski po 1989 roku. To jeden z najbardziej zaangażowanych współtwórców NSZZ „Solidarność” w ZM Ursus w Warszawie. Jest prawdziwą legendą tego ruchu, kustoszem jego pamięci i strażnikiem najlepszych tradycji wolnościowych. Uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu: w zespole do spraw reform politycznych oraz w zespole do spraw gospodarki i polityki społecznej. Współzałożyciel sp. z o. o. Agory,  następnie Agory SA, pełnił funkcję prezesa Fundacji im. Stefana Batorego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1990) oraz Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (2011r.). W czasie powoływania do życia Izby Pamięci Solidarności w Opolu z wielkim oddaniem włączył się w jej powstawanie. Z entuzjazmem uczestniczy we wszelkich projektach inicjowanych przez Izbę, wspiera Radę Programową Izby – jako jej Przewodniczący, z zaangażowaniem bierze udział w pracach dot. , nowych projektów edukacyjnych Izby. Od wielu lat wspiera środowiska wolnościowe Opola.

 

Najnowsze artykuły