Pół wieku nefrologii w Opolu

Oddział Nefrologii, który działa od 50 lat, z czego połowę w szpitalu przy al. Witosa jest jedynym w województwie opolskim. W piątek uroczyście obchodzono półwiecze istnienia placówki.

Oddział powstał w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu w 1972 r. po tym, jak placówka, za sprawą Opolanina prof. Franciszka Kokota, otrzymała z Niemieckiej Republiki Demokratycznej aparaty do hemodializy pozaustrojowej, tzw. „sztuczne nerki”. Jej ordynatorem został dr n. med. Ryszard Kwieciński.

Pierwszy zabieg hemodializy, przeprowadzono u 20-letniej mieszkanki Olesna w grudniu 1997 r.  kiedy oddział funkcjonował już  w nowo wybudowanym Wojewódzkim Centrum Medycznym przy al. Witosa, gdzie powstała też nowa stacja dializ.

Jak rozwija się oddział świadczy fakt, że choćby w ubiegłym roku z pomocy specjalistów nefrologii w USK skorzystało niemal 800 pacjentów, w poradni – ponad 2200, a w stacji dializ wykonano ok. 14 500 zabiegów.

Podczas jubileuszowych uroczystości dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera, podkreślił jak duże znaczenie pełni Oddział Nefrologii dla zabezpieczenia mieszkańców województwa opolskiego w wieloprofilowym szpitalu.

– Głównym naszym celem jest profilaktyka, wczesna diagnostyka i skuteczne leczenie pacjentów z chorobami nerek zwłaszcza, że co raz częściej trafiają do nas pacjenci w znacznym stadium zaawansowania chorób, które często przebiegają bezobjawowo -przyznał dr hab. n. med. Tomasz Porażko, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Oddziału Nefrologii w USK i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrologii UO dodając, że dzięki dobrej współpracy z jego poprzednikami i obecnymi współpracownikami udało się podnieść jakość oferowanych w Opolu świadczeń medycznych z zakresu nefrologii na wyższy poziom.

fot. USK Opole

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły