Policja ostrzega: Black Friday to okazja też dla złodziei

Świąteczna gorączka rozpoczęta i wielu z nas już szuka prezentów dla najbliższych. Przed nami Black Friday i Black Weekend, a w te dni wiele sklepów oferuje produkty w atrakcyjnych cenach. Policjanci ostrzegają jednak: mogą to wykorzystać złodzieje!

Uważać należy przede wszystkim w sieci. Tam obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Jak mówi podkomisarz Karol Brandys, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, zanim dojdzie do transakcji, warto zweryfikować sprzedającego.

– Sprawdźmy jak długo prowadzi swoją działalność, czy kontakt z nim nie jest utrudniony, a także czy jego sklep jest zarejestrowany. Korzystajmy ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych, a kiedy kupujemy coś o większej wartości, zastanówmy się, czy nie wybrać opcji płatności przy odbiorze przesyłki – zaznacza Brandys.

Mundurowi apelują też o zachowanie czujności w czasie logowania się do kont. Unikajmy komputerów w ogólnodostępnych miejscach i połączeń sieci WiFi.

– Kiedy płacimy kartą kredytową bądźmy pewni, że połączenie z siecią jest bezpieczne – na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki. Pamiętajmy też, aby nie płacić za towar „w ciemno” – przypomina podkom. Brandys. – Cały czas przestrzegamy również przed korzystaniem z linków. Wchodząc na stronę sklepu, wpiszmy jego adres w wyszukiwarce internetowej. Nie korzystajmy z bezpośrednich linków, które przychodzą do nas e-mailem lub w wiadomościach na portalach społecznościowych, a takie sposoby często wykorzystują strony podszywające się pod leganie działające sklepy – wylicza.

Funkcjonariusze zwracają też uwagę na to, aby gromadzić całą korespondencję ze sprzedającym. W razie oszustwa jest ona bezcennym dowodem w czasie dochodzenia swoich praw.