Policja ostrzega przed oszustami. Bądź czujny!

Zbliżają się święta i niestety jest to okres, w którym uaktywniają się złodzieje i oszuści. Wciąż zmieniają oni swoje metody, a policja ostrzega i zaleca wzmożoną czujność oraz rozwagę w codziennym życiu.

Metoda na “policjanta”, czy “na wnuczka”, oferowanie podrobionego towaru, fałszywe zbiórki na szlachetny cel, oszustwa podczas zakupów internetowych – to tylko niektóre z zagrożeń, na które możemy natrafić. Warto przeczytać ostrzeżenie Policji i dowiedzieć się jak rozpoznać podejrzaną sytuację i jak nie dać się oszukać.

Jednym z najczęściej spotykanych sposobów, dotykających przede wszystkim osoby starsze, jest metoda na “wnuczka”, lub na “policjanta”. Oszuści podszywają się pod członka rodziny lub pod mundurowych i w telefonicznej rozmowie próbują wyłudzić oszczędności rozmówcy.

Kolejnym sposobem oszustwa jest oferowanie podrobionego towaru. Często robimy zakupy i kupujemy prezenty w ostatniej chwili i z tego korzystają nieuczciwi sprzedawcy. Przekonują że towar jest oryginalny i w znakomitej, promocyjnej cenie, co ma skusić do zakupu “podróbki”.

Przestępcza działalność rozciąga się także na publiczne zbiórki. Działając pod przykrywką zbiórki pieniędzy na szlachetny cel i posługując się podrobionymi legitymacjami i zaświadczeniami oszuści wyłudzają pieniądze. Jedną z najnowszych form przestępstwa jest oszustwo na „żołnierza lub na „aukcje internetową”. Pierwsza wykorzystuje naiwność i samotność kobiet, a druga polega na dostarczeniu sfałszowanego potwierdzenia przelewu wpłaty za zakup. Nie liczmy, że zostaliśmy zwycięzcami zagranicznej loterii, w której nie braliśmy udziału lub dostaliśmy spadek po nieznanej nam osobie, czy krewnym.

Wszystkie te metody łączy presja czasu wywierana przez przestępców.

Najlepszym sposobem przeciwdziałania jest duża ostrożność przy podejmowaniu decyzji. Jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości należy zakończyć rozmowę i poinformujmy najbliższych lub policję o podejrzanej sytuacji.

Pamiętajmy, że zawsze można zweryfikować informację u najbliższych i pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Poza tym funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.

Apel ważny jest też dla osób młodych. Chodzi o to, by informowały rodziców i dziadków oraz inne osoby starsze i samotne o tym, że są ludzie, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość.

Najnowsze artykuły