Policja z Opola zatrzymała zuchwałego recydywistę

Cztery razy w ciągu blisko miesiąca ten sam mężczyzna okradał w Opolu seniora. W ostatnim przypadku został złapany na gorącym uczynku. Teraz grozi mu do 12 lat więzienia.

W połowie lipca na Komisariat I Policji zgłosił się 84-letni mieszkaniec naszego miasta zawiadamiając,  funkcjonariuszy o tym, że na przestrzeni kilku dni nieznany mu człowiek miał dwukrotnie napaść na niego i skraść jego pieniądze. W obu przypadkach rzecz działa się w okolicy sklepu, kiedy to napastnik miał splądrować jego kieszenie.

– Zgłaszający z racji wieku nie potrafił dokładnie opisać wyglądu sprawcy i jak powiedział policjantom, zmienił nawet sklep w którym robił wcześniej zakupy z obawy przed kolejnymi atakami ze strony złodzieja – opowiada Agnieszka Nierychła z opolskiej KMP dodając, iż śledczy przyjęli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę zgłaszającego, a o zdarzeniach zostali poinformowani funkcjonariusze pełniący służbę patrolową.

W związku z tym 29 lipca około godziny 18 policjanci sprawdzali okolice sklepu. Wówczas zauważyli starszego mężczyznę przyciśniętego do muru budynku, któremu ktoś przeszukiwał kieszenie.

Śledczy ponownie przesłuchali poszkodowanego. Okazało się, że kilka dni wcześniej ten sam 54-letni mężczyzna ponownie zaatakował seniora. Śledczy zakwalifikowali czyny przestępcze jako kradzieże zuchwałe.

– Zgodnie z ustawą, z takiego rodzaju kradzieżą mamy do czynienia wówczas, kiedy sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy, oraz wtedy kiedy mamy do czynienia z kradzieżą mienia ruchomego znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu – wyjaśnia Nierychła.

Co ważne napastnik kilka miesięcy temu opuścił zakład karny gdzie odbywał karę za podobne przestępstwa. Działał w warunkach pięcioletniego okresu próby, dlatego grozi mu do 12 lat więzienia. Na razie, na wniosek policjantów, trafił już do aresztu na trzy miesiące.