Politechnika będzie modernizować budynek

Politechnika Opolska zamierza kompleksowo przebudować budynek Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki przy ulicy Sosnkowskiego.

Projekt przebudowy tego charakterystycznego budynku typu „Lipsk”, który został zbudowany w latach 80., jest już gotowy. To będzie gruntowna przebudowa, gdyż z obecnego budynku zostanie tylko konstrukcja. Ale to nie wszystko. Projekt zakłada bowiem jego energetyczną samowystarczalność i jest tak przygotowany, aby wykorzystywać energię słoneczną. Tą energią, konwertowaną na energię elektryczną, napędzane będą pompy ciepła, które będą dostarczały ciepło w zimie bądź poprzez urządzenia klimatyzacyjne chłodziły latem.

Ambitny plan władz Politechniki Opolskiej zakłada także zmiany otoczenia wokół samego budynku, nasadzenia drzew i krzewów oraz powstanie parkingów, na których zadaszeniach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, które również będą dostarczały energię do budynku.

Szacowany koszt inwestycji to 40 mln zł, a uczelnia zabiega o środki na gruntowny remont budynku, który znacząco odbiega od obecnych standardów.