Pomagają dzieciom i młodzieży z wadą słuchu. Teraz sami proszą o pomoc
Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu PZG działa w Opolu od lat. Funkcjonuje na drugim piętrze kamienicy przy ulicy 1 Maja, co bywa problematyczne dla pacjentów. Przedstawiciele chcą przenieść ośrodek do innego lokalu, który jednak wymaga kapitalnego remontu. Dlatego pracownicy uruchomili w internecie zbiórkę, która pozwoli sfinansować prace.
Ośrodek działa w Opolu od blisko 60 lat. Lokalizacja na drugim piętrze generuje to spore problemy dla podopiecznych, szczególnie dla rodziców z malutkim dziećmi oraz osób z niepełnosprawnością. Dlatego specjaliści mają na oku sąsiadujące lokale przy 1 Maja 21. Znajdują się one na parterze oraz pierwszym piętrze. Miałyby się w nich znaleźć gabinety terapeutyczne i diagnostyczne do zajęć indywidualnych i grupowych. Jednak zanim mogłoby to nastąpić, to konieczny jest gruntowny remont. Wprawdzie przez ostatnie lata udało się zgromadzić pewne środki, jednak galopująca inflacja sprawiła, że potrzeby wzrosły. Stąd zbiórka w internecie.
„Pod koniec ubiegłego roku został złożony wniosek do Narodowego Instytutu Wolności (w ramach środków z Rządowego Programu Organizacji Obywatelskich), a także do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, w ramach środków PFRON. Warunkiem koniecznym jest jednak posiadanie wkładu własnego w kwocie 530 tysięcy złotych, (na ten moment posiadamy 230 tysięcy), który w tym momencie jest dla nas abstrakcyjny i nierealny do uzbierania. Stąd nasza szczera i wielka prośba o pomoc i wsparcie, w imieniu naszym, podopiecznych, rodziców, wychowawców i innych ludzi codziennie dbających o rozwój i dobro dzieci z niepełnosprawnościami” – czytamy na stronie https://zrzutka.pl/w7wwer
Cała zebrana kwota pozwoli na remont wejścia do Ośrodka, klatki schodowej, stworzenie windy dostosowanej do osób niepełnosprawnych ruchowo. Renowację 4 gabinetów specjalistycznych oraz toalet.
Od blisko 60 lat specjaliści pomagają kolejnym pokoleniom opolanom. W opisie zbiórki za stronie zrzutka.pl można przeczytać, że Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu PZG „od samego początku walczy o poprawę ich komfortu życiowego i bezproblemowej komunikacji. Dba, by ich życie było możliwie lekkie i swobodne, mimo początkowych przeszkód. Nasza kadra to logopedzi, pedagodzy, lekarze i psychologowie, protetycy słuchu, a także tłumacze j. migowego. Są to osoby zarówno z wieloletnim doświadczeniem, jak i młodsze, pełne werwy, entuzjazmu i nowych pomysłów, a także posiadające najnowszą wiedzę terapeutyczną z różnych dziedzin nauki. Stale współpracujemy w kwestiach merytorycznych z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Opolu, Poradniami Psychologiczno-Pedagogicznymi w województwie opolskim, Uniwersytetem Opolskim Podyplomowym Studium Logopedii, ze wszystkimi placówkami kształcącymi i wychowującymi dzieci i młodzież niedosłyszącą oraz słabo słyszącą. Szkolimy rodziców i nauczycieli, współpracujemy ze szkołami, do których uczęszczają nasze dzieci, udzielamy porad oraz wsparcia. Każdy z naszych Podopiecznych jest kimś wyjątkowym. Dla każdego tworzymy indywidualne zajęcia i metody terapii oraz postępowania. Każdy z nich zostawia ślad w naszych sercach i w historii Ośrodka. Rynkowym i finansowym problemem jest fakt, że nie zgadzamy się na komercjalizację, bylejakość, pośpiech i przedmiotowe traktowanie, które często dominują w dzisiejszych czasach w różnego rodzaju instytucjach. Poza rehabilitacją stacjonarną, grupową, czy terapią domową organizujemy wyjazdy integracyjne, zajęcia socjoterapeutyczne dla młodzieży, artetrapię oraz logorytmikę”.
Ośrodek prowadzi też tzw. Bank aparatów, który umożliwia wypożyczenie aparatów słuchowych na okres oczekiwania na swoje własne urządzenie.
Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu PZG w Opolu może wesprzeć każdy. Wystarczy wejść na stronę https://zrzutka.pl/w7wwer i wpłacić dowolną kwotę. Można też podzielić się 1,5 proc. podatku (ważne, aby w rozliczeniu PIT podać KRS 0000002518 i cel szczegółowy SODiR).