Pomoc bezdomnym będzie w Opolu zapewniona
W Opolu działa Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym. Mogą z niego korzystać osoby, które nie mają schronienia, ale można także wskazać te, które pomocy potrzebują. Swoją akcję prowadzi także Komenda Miejska Policji.
Okres jesienny, a zwłaszcza zima jest najtrudniejszym dla osób pozostających z różnych względów bez domu. O pomoc zwracać mogą się osoby potrzebujące pomocy, ale także te, które znają miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym poinformowane, a pracownicy MOPOBiU udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują miejsca noclegowe, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej.
W trosce o bezdomnych policjanci regularnie sprawdzają opuszczone budynki, garaże i altanki działkowe. Bezdomne osoby informują o możliwości spędzenia najzimniejszych miesięcy w roku w noclegowni. Ponadto wskazują miejsca gdzie można dostać ciepłą odzież i posiłek.
Jednym z takich miejsc jest Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym przy ul. Popiełuszki. Zapewnia on podstawową pomoc socjalną (nocleg, wyżywienie, odzież, środki czystości) zarówno w trakcie pobytu w Ośrodku jak i po jego opuszczeniu. Osoby bezdomne mają zapewnioną kompleksową pomoc socjalno-prawną, otrzymują także wsparcie terapeutów i psychologów.
Na terenie Opola działają jeszcze dwa ośrodki udzielające schronienia, zarówno dorosłym, jak i dzieciom. To Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia Dom Matki i Dziecka (ul. Masłowskiego) oraz Ośrodek Readaptacji Społecznej Szansa (ul. Małopolska).
Mamy też stołówki i punkty dożywiania: Punkt Socjalny PCK “Ikar” (ul. Sienkiewicza), Misja Garażowa Caritas (ul. Mickiewicza), Diecezjalny Dom Księży Emerytów im. Jana Pawła II (ul. Kominka), Stołówka dla ubogich (ul. Minorytów).
Każdy z nas może jednak pomóc, a o potrzeby należy pytać w poszczególnych instytucjach.