Pomoc dla poszkodowanych w powodzi przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi, mogą skorzystać z kilku form wsparcia. To miedzy innymi świadczenie interwencyjne, możliwość uregulowania składek na ubezpieczenia społeczne dopiero w przyszłym roku, rozłożenie należności na raty czy opcja umorzenia należności z tytuł składek.

Zgodnie z ustawą powodziową poszkodowany oznacza osobę fizyczną, osobę prawną i jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, które na skutek powodzi doznały szkód majątkowych lub utraciły, chociażby czasowo, możliwość korzystania z posiadanej nieruchomości lub lokalu. Zatem nie każda firma zarejestrowana na terenie objętym klęską żywiołową może być uprawniona do korzystania z ulg i osłon realizowanych przez ZUS – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Do tej pory opolscy przedsiębiorcy najwięcej wniosków złożyli o nowy termin płatności składek. Chodzi o to, że składki na ubezpieczenia społeczne za miesiące od sierpnia do grudnia tego roku będą mogli opłacić do połowy września 2025 roku.

Do opolskiego ZUS-u wpłynęły już 604 takie wnioski, a wobec niemal 550 z nich ZUS wydał już pozytywną opinię. Kwota składek z odroczonym terminem płatności na przyszły rok przekroczyła w regionie 37 milionów złotych – podkreśla Sebastian Szczurek.

ZUS maksymalnie uprościł procedury dotyczące wniosków o programy osłonowe przewidziane dla przedsiębiorców. Na przykład jeśli płatnik zdecyduje się na uregulowanie należności z tytułu składek dopiero za kilka miesięcy, to do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kolejnym uproszczeniem jest to, że wnioski o udzielenie ulgi mogą opierać się jedynie na oświadczeniu płatnika. Oświadczenie nie musi być złożone na druku udostępnionym przez ZUS. Płatnik może je złożyć w formie pisma lub zawrzeć w uzasadnieniu wniosku o ulgę na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Może to być również zaświadczenie wydane przez właściwy organ gminy potwierdzające status poszkodowanego w rozumieniu ustawy powodziowej.

Od 5 października przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku powodzi mogą składać do ZUS wnioski o świadczenie interwencyjne. Rolą tego świadczenia jest wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy z terenów dotkniętych powodzią na Opolszczyźnie przekazali do ZUS-u 539 wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego na łączną kwotę 64,3 milionów złotych. Dotychczas z wszystkich województw objętych wrześniowym żywiołem do Zakładu dotarło ponad 1300 wniosków o tę formę wsparcia na łączną kwotę niemal 150 milionów złotych. Na konta płatników trafiło już około 104,8 miliony złotych. Z danych ZUS wynika, że najwyższa wnioskowana kwota to 2,8 mln zł, a najniższa to 1,2 tys. zł.

Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia mogą także wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie. Na razie płatnicy z województwa opolskiego zdecydowali się złożyć prawie 130 wniosków o takie rozwiązanie. Zakład może umorzyć należności z tytułu składek, jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, ponieważ byłoby to zbyt wielkim obciążeniem dla niego i rodziny. Chodzi w szczególności o sytuację, gdy przedsiębiorca poniesie straty materialne w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia, a opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić zobowiązanego możliwości dalszego prowadzenia działalności. Okres, za który składki na ubezpieczenia społeczne zostały umorzone nie podlega uwzględnieniu przy ustalaniu prawa i wysokości emerytur i rent z ubezpieczeń społecznych oraz innych świadczeń, do których prawo uzależnione jest od posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach
i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Najnowsze artykuły