Pomoc dla Ukrainy w Opolu płynie z wielu stron

Mijają kolejne tygodnie od agresji Rosji na Ukrainę. Zaatakowanego kraju w potrzebie nie zostawili również opolanie i władze miasta.

Od 25 lutego przy Centrum Dialogu Obywatelskiego działa punkt informacyjny dla osób przybywających z Ukrainy oraz obywateli Polski, którzy deklarują różnorodną pomoc. W ramach punktu działa fanpage Opole dla Ukrainy, specjalna infolinia pod numerem 504 585 536 oraz adres mailowy dlaukrainy@um.opole.pl

Natomiast od 16 marca w ratuszu działa punkt wyrabiania pesel dla obywateli Ukrainy. Ze strony organizacji pozarządowych główna współpraca prowadzona jest z Opolską Chorągwią Związku Harcerstwa Polskiego.

W budynku Centrum Aktywizacji Społecznej od pierwszego tygodnia wojny działa Miejskie Centrum Pomocy Uchodźcom, w ramach którego Miasto Opole i jednostki współpracują z wolontariuszami.

W ramach Miejskiego Centrum Pomocy Uchodźcom, począwszy od 16 marca działają punkty specjalistyczne w budynku CAS: MOPR, MCŚ, PUP, ZUS (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20).

Wszystkie działające w CAS punkty codziennie wydają dziesiątki świadczeń rodzinnych, Karty Opolskiej Rodziny i wnioski. Przygotowywane są pakiety startowe (środki higieny osobistej, żywność, odzież), a przybysze ze wschodu regularnie korzystają z pomocy psychologów i interwentów kryzysowych. Wiele osób z niepełnosprawnością uzyskało sprzęt rehabilitacyjny, a z rezerwy celowej sfinansowano ponad 2 tysiące ciepłych posiłków.

Miasto do końca marca zakupiło materiałów na ponad 150 tys. zł. W tym czasie z pomocą na Ukrainę pojechało kilka busów, Opole koordynowało też dary od innych miast partnerskich. Przewieziono m.in. kuchnię polową, 23 palety, 30 kartonów, namiot, 500 sztuk karimat, nosze podbierakowe i kubełkowe oraz mnóstwo żywności. Szykowane są kolejne transporty.

Najnowsze artykuły