Ponad 5 milionów pasażerów więcej

18 milionów 800 tysięcy osób – tylu pasażerów skorzystało z usług Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu w 2022 roku. To wzrost o ponad 5 milionów w porównaniu z rokiem 2021, kiedy to z przejazdów autobusami miejskiego przewoźnika skorzystało 13 milionów 400 tysięcy osób.

Opolanie coraz częściej korzystają z komunikacji miejskiej. Mają na to wpływ komfort jazdy, a także dobre skomunikowanie miasta oraz dostępność do linii oraz przystanków – mówi Ewelina Laxy z MZK Opole. – Liczba pasażerów zwiększyła się także w porównaniu z rokiem 2020, kiedy to z przejazdów skorzystało 12 milionów 700 tysięcy osób.

Jak informuje MZK, spadła natomiast liczba osób korzystających z linii nocnych.

– Z najbardziej uczęszczanej N2, w ciągu całego dnia roboczego, korzystało maksymalnie 129 osób. Rocznie było to 38 tysięcy 700 osób.  Oznacza to, że na 1 wozokilometr z przejazdów na tej linii korzystało 0,6 osoby – tłumaczy Ewelina Laxy. – Organizator przewozów i MZK Opole podjęli więc decyzję o zawieszeniu linii nocnych z uwagi na małe zainteresowanie mieszkańców i wysokie koszty obsługi linii. Mocno wpłynęły na naszą działalność wzrosty cen paliwa. Miesięcznie zużywamy go bowiem około 200 tysięcy litrów. W II półroczu 2022 roku dodatkowe koszty paliwa sięgnęły miliona złotych. Jednocześnie niekorzystne rozliczenia w zakresie podatku VAT, przez fakt jego obniżenia w ciągu roku z 23% na 8%, powodują konieczność zwrotu ponad miliona złotych.

W 2021 roku Miejski Zakład Komunikacyjny zapewniał przejazdy na 18 liniach dziennych i 5 nocnych oraz 4 specjalnych. Autobusy przewoźnika przejechały łącznie 5 milionów 884 tysiące kilometrów. To wzrost o ponad 100 tysięcy kilometrów,w porównaniu z rokiem 2021, kiedy to pojazdy MZK przejechały ponad 5 milionów 750 tysięcy kilometrów.

– W zeszłym roku pasażerowie zakupili ponad 4 miliony 748 tysięcy sztuk biletów jednorazowych oraz 89,5 tysiąca okresowych. To więcej niż rok wcześniej. W 2021 sprzedano 3 miliony 765 tysięcy biletów jednorazowych oraz 63 tysiące biletów okresowych – informuje Ewelina Laxy. – W zeszłym roku na ulice Opola wyjechały też pierwsze autobusy elektryczne. Pięć pojazdów Solaris Urbino Electric obsługuje trasy linii 25 i 15. Miejski Zakład Komunikacyjny podpisał także umowę na dostarczenie kolejnych zeroemisyjnych autobusów. 8 pojazdów (6 autobusów dwunastometrowych oraz 2 przegubowe) pojawią się w Opolu do końca października tego roku. Będą one obsługiwały kursy linii 5, 9 i 13.

Codziennie na ulice Opola wyjeżdżają autobusy, które kursują na 18 liniach publicznych. Pojazdy MZK należą do najmłodszych w kraju – średni wiek autobusów kursujących po Opolu nie przekracza 5 lat.

 

Najnowsze artykuły