Posłuchajmy o Gruzji

Odwiedził około 80 krajów Europy, Azji i Afryki. Należy do Akademickiego Koła Przewodników Tatrzańskich w Krakowie i łączy hobby z pracą, prowadząc własną firmę turystyczną. Każde spotkanie z nim to niezwykle pasjonująca podróż do najpiękniejszych zakątków ziemi oraz niezapomniane wrażenia.

Opolski podróżnik Jacek Michalski tym razem opowie o Gruzji. Temat i kraj wydają się wyjątkowo na czasie, bo nie dość, że to jedna z turystycznych atrakcji milionów Polaków, to ostatnio także na czołówkach serwisów informacyjnych całego świata ze względów politycznych. A ponieważ niepewna sytuacja Gruzji na ten moment odstrasza od wyjazdu w tym kierunku, to przynajmniej można posłuchać opowieści kogoś, kto ten kraj poznał bardzo dobrze.

Gruzja to państwo położone na pograniczu Europy i Azji, słynące z zabytkowych klasztorów i cerkwi, tradycyjnych tańców i muzyki oraz ogromnej gościnności jej mieszkańców. Jest to kraj z najdłuższą historią produkcji wina (sięgającą nawet 8 tysięcy lat wstecz!), znany z uprawy herbaty na polach Batumi oraz wielu zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Piękne górskie widoki Kaukazu oraz tradycyjna, smaczna kuchnia, przyciągają na jej tereny z roku na rok coraz więcej turystów, w tym również z Polski. Położone na pograniczu Europy i Azji, w Kaukazie Południowym. Graniczy na północy z Rosją, na południu z Armenią i Turcją, a na wschodzie z Azerbejdżanem. Zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym w latach 2012–2018 siedzibą parlamentu było Kutaisi, a sądu konstytucyjnego – Batumi.

Spotkanie odbędzie się 5 grudnia o godz. 17:00 w Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, ul. Rodziewiczówny 13.

Na zdjęciu Oni – miasto w Gruzji, w regionie Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia.

Najnowsze artykuły