Powstaje nowoczesne Centrum Badań i Innowacji

W Opolu w budynku dawnej szpitalnej pralni przy al. Witosa powstaje nowoczesne centrum leczenia chorób serca, kręgosłupa i chorób cywilizacyjnych. Inwestycja warta jest blisko 30 mln zł i ma być gotowa za rok.

Realizacja projektu za 30,2 mln zł jest możliwa dzięki dofinansowaniu unijnemu – 19,2 mln zł – z programu regionalnego, którym dysponuje Województwo Opolskie, Europejskie Opolskie oraz niemal 2,4 mln zł pozyskanym z Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Centrum specjalizujące się w chorobach sercowo-naczyniowych oraz kręgosłupa będzie ośrodkiem tworzenia nowych, mniej inwazyjnych i bardziej skutecznych metod leczenia. Pozwoli na prowadzenie badań klinicznych, naukowych, rozwój kadry medycznej oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu medycyny. Ponad to projekt dopełni szpital kliniczny, który powinien mieć w swojej strukturze centrum badawcze.

Pierwszy etap polegał prac m.in. na wyburzeniu ścian działowych i wybiciu otworów okiennych w adoptowanej części budynku. Teraz powstaje nowy układ funkcjonalny: trwa murowanie ścian pod różne pomieszczenia, obok których powstaną gabinety lekarskie.

Na wyposażeniu Centrum Badań i Innowacji o powierzchni 1000 m. kw. znajdą się m.in. 32-kanałowy system do neuromonitoringu, aparaty do badań EKG  i USG tętnic, tomograf komputerowy czy sprzęt do rezonansu magnetycznego.

 

Fot. USK Opole