Powstaje projekt rozbudowy szpitala w Kędzierzynie-Koźlu

Powiatowy szpital w Kędzierzynie-Koźlu to jedna z największych i najważniejszych lecznic w regionie. Czeka go rozbudowa, która będzie odpowiedzią na największą bolączkę placówki, czyli jej rozdrobnienie. Już w styczniu 2022 roku ma być gotowy projekt nadbudowy południowego skrzydła szpitala.

Inwestycja jest wyczekiwana przez pacjentów od dawna. Jej główny cel to konsolidacja wszystkich najważniejszych oddziałów, które obecnie znajdują się w budynkach oddalonych od głównego kompleksu. Dlatego od kilku lat władze powiatu mówiły o konieczności rozbudowy placówki, a konkretnie nadbudowy południowego skrzydła. Docelowo nowa część pomieści: pediatrię, pulmonologię, geriatrię i świadczenia dermatologiczne.

Pod koniec października SP ZOZ poinformował, że wspólnie ze starostwem powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczął proces przygotowania inwestycji. W opracowaniu jest dokumentacja projektowa, gdzie wartość samego projektu nadbudowy oszacowano na około 550 tys. zł. W 2022 roku samorząd będzie gotowy do przeprowadzenia tej inwestycji z możliwością ogłoszenia przetargu w ostatnim kwartale roku.

Rozbudowa ma kosztować 40 mln złotych, a szacowny na jej realizację czas – od momentu rozpoczęcia pozyskiwania funduszy – to ok. 40 miesięcy

– To jedno z największych naszych zadań na najbliższe lata. Zamierzamy przenieść opiekę szpitalną do jednego budynku. Pozwoli nam to usprawnić cały proces opieki medycznej– podkreśla Paweł Masełko, starosta kędzierzyńsko-kozielski.

Rozbudowa szpitala dla pacjentów oznacza to komfort i bezpieczeństwo, bo w jednym, powiększonym o dwa piętra budynku znajdzie się miejsce dla większej liczby pacjentów, a nowoczesne sale ze specjalistycznym sprzętem, a co za tym idzie szybsza diagnostyka, będą na wyciągnięcie ręki.

Spadną też koszty utrzymania placówki, ponieważ nie trzeba będzie już przewozić pacjentów pomiędzy poszczególnymi, oddalonymi od siebie budynkami.

– Proszę pamiętać, że my musimy zapewniać transport sanitarny dla pacjentów z Kędzierzyna do Koźla, a to w skali roku przynosi spore koszty. Ale to oczywiście nie jedyne korzyści dla pacjentów, pomijam te związane z oczywistym komfortem leczenia i lepszą diagnostyką. W styczniu będziemy mieć projekt, a to oznacza, że mamy w ręku gotowy dokument, który pozwoli nam na konkretne poszukiwania pieniędzy – podkreślił dyrektor szpitala Jarosław Kończyło.

Inwestycja ma także wymiar ekologiczny, bo szpital chce mocno postawić na zieloną energię, montując instalacje solarne.

Przypomnijmy też, że kozielski szpital powiatowy to nie tylko jedna z największych lecznic w regionie. W ostatnim czasie dodatkowo pełnił bardzo ważną funkcję będąc jednym z ważniejszych ośrodków w walce z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa, lecząc chorych na COVID-19 na oddziałach specjalistycznych.

 

Najnowsze artykuły