Powstał Region Opolski Ruchu Samorządowego Tak dla Polski

W budynku Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu oficjalnie zawiązano dzisiaj (10.01) struktury oddziału opolskiego Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. Współtworzą go m.in. członkowie takich organizacji, jak TAK dla Opolskiego, Razem dla Powiatu Nyskiego, Klub Radnych Stąd Jesteśmy (powiat Kluczborski) oraz Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego.

W wydarzeniu, obok gospodarza – prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, udział brali m.in. prezydent Sopotu i przewodniczący ruchu TAK! Dla Polski Jacek Karnowski oraz prezydenci Wrocławia i Sosnowca Jacek SutrykArkadiusz Chęciński.

Idea powołania oddolnej inicjatywy polskich samorządowców pojawiła się już podczas obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych (31.08.2020 r.) w Gdańsku, w którym kilkudziesięciu prezydentów i burmistrzów z całego kraju podpisało 21 Postulatów Samorządowych, powołując tym samym pierwsze stowarzyszenie „Samorządy dla Polski”. Rok później prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wraz z innymi liderami opolskiej społeczności zainaugurował powstanie opolskiego stowarzyszenia pod nazwą „Tak dla Opolskiego”, debiutującego podczas protestu organizacji samorządowych pod Sejmem 14.10.2021 r. Kolejną ważną datą dla największych organizacji samorządowych było powołanie Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski (15.12.2021 r.), do którego dołączyli wszyscy członkowie siedmiu stowarzyszeń samorządowych z całego kraju, dzisiaj także TAK dla Opolskiego.

Jesteśmy dumni ze od dzisiaj formalnie możemy być częścią tego ogólnopolskiego ruchu, bo razem mamy wiele do zrobienia dla naszych mieszkańców – zaznacza prezydent Arkadiusz Wiśniewski, prezes zarządu opolskiego oddziału, w skład którego weszli także: Piotr Pośpiech (wiceprezes), Łukasz Sowada, Przemysław Pytlik, Katarzyna Gołębiowska-Jarek, Marcin Piekarek, Piotr Woźniak, Grzegorz Sawicki i Dariusz Struski.

Dopełnieniem wydarzenia w Opolu była debata z samorządowców poświęcona Krajowemu Planu Odbudowy. Dziś także członkowie Tak! Dla Polski wystosowali list do prezydenta Andrzeja Dudy.

Przede wszystkim cieszymy się, że jesteśmy razem. Ta dzisiejsza inicjatywa wyszła tak naprawdę z Dolnego Śląska, właściwie z Lądka Zdroju, gdzie pan burmistrz zaproponował, żebyśmy napisali jako samorządowcy list do pana prezydenta Dudy, że prosimy rząd polski i obóz PiS o jedną rzecz – żeby do bankomatu, który się nazywa KPO wbił kod PIN, który się nazywa: prawa człowieka, zamiast ciągnąć ten bankomat liną i starać się go wyłamać łomem – zaznacza Jacek Karnowski. –  Rzecz najważniejsza, bez KPO, bez tych środków finansowych nasze gminy będą się dużo gorzej rozwijały, przedsiębiorcy nie będą mieć pieniędzy na inwestycje, wobec tego Polacy nie będą mieli pracy. Nie wiemy, dlaczego mamy inaczej się rozwijać niż Niemcy, Włosi, Francuzi, Finowie czy inne kraje, które przyjęły to KPO, dlatego ten apel do pana prezydenta. Chciałby zauważyć, że nasz apel dwukrotny w sprawie zawetowania Lex Czarnek przyniósł efekty, więc mamy nadzieję, że ten apel również może je przynieść. Czekamy na wyznaczenie terminu spotkania z panem prezydentem. 

Kolejna ważna rzecz – 1000 inwestycji. My nie mówimy po prostu o pieniądzach, ale mówimy o konkretach, które moglibyśmy zrealizować dla mieszkańców – tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski.Poszczególne samorządy zgłaszają propozycje, lista tych inwestycji jest dostępna na stronie stowarzyszenia. W Opolu od dawna marzymy, żeby mieć most przez Odrę, mamy niedokończoną obwodnicę południową, która ma wydane pozwolenie budowlane, niestety zostaliśmy przez rząd PiS wykluczeni z możliwości funkcjonowania w ramach Programy Mosty dla Regionów czy programu Stu obwodnic. Skoro jesteśmy wykluczeni to liczymy, że przynajmniej będziemy mogli skorzystać z pieniędzy Krajowego Planu Odbudowy. Tam jest 800 mld z których można byłoby skorzystać. To ważna inwestycja dla całego regionu, a Opole to przecież stolica tego regionu, gdzie są uczelnie wyższe, jednostki wojskowe, straże, szpitale, komunikacja i dostępność dla mieszkańców tych obiektów zależą od tego mostu. Czas ten temat zamknąć, stąd ten nasz apel do pana prezydenta, żeby był tą osobą, która zjednoczy Polskę. To nie wstyd, że Polska będzie krajem praworządnym, bo praworządność to uczciwość i wszyscy mamy poczucie, że walczymy o coś dobrego dla Polski, dla naszych mieszkańców.

Z całą pewnością pracy nam nie zabraknie, zarówno z skali lokalnej, jak i ogólnopolskiej, dlatego że w każdej z dziedzin życia, o której byśmy tu zaczęli rozmawiać, okazuje się, że jest dużo do zrobienia. Jest zima, chorują ludzie – trudno nie odnieść wrażenia, że w temacie zdrowia nasze państwo abdykowało. Zwłaszcza w mniejszych ośrodkach nie ma gdzie się leczyć, gdzie pójść do lekarza. Gdybyśmy przeskoczyli na temat oświaty to moglibyśmy dużo powiedzieć o brakujących pieniądzach – wylicza Piotr Pośpiech.

Obecnie Ruch Samorządowy zrzesza ponad 300 włodarzy miast i miasteczek, wśród których znajdują się m.in Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy), Aleksandra Dukiewicz (prezydent Gdańska), Jacek Jaśkowiak (prezydent Poznania), Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia), a także wójt sąsiadującej z Opolem gminy Dąbrowa Katarzyna Gołębiowska-Jarek, która jest jednocześnie w zarządzie Tak dla Polski. Z kolei prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski należy do rady politycznej tego stowarzyszenia.

Naszymi ambicjami jest odbudowanie samorządu w Polsce, aby Polska była krajem rządzącym się przez wspólnoty lokalne, w którym powinny dużą rolę odgrywać NGO-sy, przedsiębiorcy, a nie monolopole, tak jak chociażby ostatnio monopol paliwowy – podkreśla Jacek Karnowski.

 

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły