Powstała komisja na rzecz równouprawnienia kobiet

W Opolu powołano Komisje Doraźną ds. Podjęcia Działań na Rzecz Równouprawnienia Kobiet. Co to za inicjatywa? Jakie ma cele i zadania? Opowiada Alicja Wiśniewska Radna Miasta Opola

Mobbing kobiet to temat, z którym borykamy się nie od dziś. Protesty na ulicach w ramach walki o prawa kobiet i nieustająca walka jakby z wiatrakami, bo ten mobbing nie ustaje. Dużo zmian zaczęto wprowadzać w imię walki o prawa kobiet. Co w tej kwestii się dzieje?
Alicja Wiśniewska: Wspólnie z radną Anną Tabiś powołałyśmy komisję ds. Równouprawnienia kobiet w Opolu. Jest to komisja doraźna, więc ma ona określone cele. Po ich osiągnięciu ta komisja przestanie działać. Ale jest to właśnie taka przestrzeń, do której zaprosiliśmy inne radne. Do tworzenia i badania problemów w naszym mieście.

Jakie to problemy i skąd taka inicjatywa akurat teraz?
– W naszym planie pracy głównym działaniem jest zbadanie tego, jak kobietom pracuje się w spółkach miejskich, jednostkach organizacyjnych. Więc to będziemy badać i chcemy, żeby powstał taki kodeks dobrych praktyk, jak stosować i jak wspierać kobiety w miejscach pracy i w życiu społecznym, gdzie widzimy te punkty zapalne. Więc to też będzie taki obszar pracy, którym się zajmiemy. Kolejną częścią jest apel do ustawodawcy do tego, żeby przy ślubowaniu kobiety mogły użyć słowa „radne” i żeby używanie tego słowa było prawomocne. Mamy jeszcze wpisane działania w naszej komisji, które prowadzą do rozwoju Centrum Praw Kobiet. Ale nie centrum jako miejsca, ale jako sieci ludzi czy inicjatyw, które będą wzmacniać, ale też pomogą stworzyć nową przestrzeń i grupy, które się wspierają. Oczywiście to jest wszystko ponad podziałami politycznymi.

Macie już pomysły jak wspierać te kobiety i czy można się do Was zgłosić z różnymi problemami?
– O tym właśnie rozmawialiśmy na pierwszym posiedzeniu. Jeżeli chodzi o formę zgłaszania się to zachęcamy aby robić to na dyżurach radnych. Natomiast jeżeli są to sprawy, będące stricte przestępstwem, albo takie, które powinny być badane przez organy ścigania, to oczywiście zachęcamy do zgłaszania się właśnie do tych konkretnych miejsc. Chciałabym jeszcze dodać, że jeżeli chodzi o nasz plan pracy, to przede wszystkim stworzymy rekomendację do programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, poddając pod dyskusję to czy właśnie takie zadanie z tematu tworzenia Centrum Praw Kobiet może się pojawić w programie naszego działania. Będziemy też chodzić na spotkania konsultacyjne, więc to jest nasz pierwszy wspólny krok, by wykonać dobrą pracę. Wydaje mi się, że na naszym kolejnym spotkaniu będziemy mieć już kilka dokumentów, wobec których będziemy mogli podjąć opinię, zająć stanowisko i będziemy mogli to „wypuścić dalej”.

Najnowsze artykuły