Poziom wody w Odrze przekroczył stan ostrzegawczy

Odra przekroczyła poziom ostrzegawczy – na wodowskazie w Opolu-Groszowicach o godzinie 14.30 odnotowano 501 cm. W Opolu został wprowadzony stan pogotowia przeciwpowodziowego. Nie ma jednak zagrożenia dla mieszkańców.

Stan pogotowia oznacza, że zarządzeniem Prezydenta Miasta należy monitorować stan wód w rzekach i ciekach wodnych w Opolu, wskazać najbardziej zagrożone tereny miasta, przygotować siły i środki do udziału w ewentualnej akcji przeciwpowodziowej oraz składać meldunki do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o podejmowanych działaniach. W gotowości są służby mundurowe, m.in. Ochotnicze Straże Pożarne.

Najnowsza prognoza IMGW PIB mówi, że kulminacja fali wezbraniowej zostanie osiągnięta w nocy z wtorku na środę i maksymalnie wyniesie 550 cm na wodowskazie w Opolu-Groszowicach. Oczywiście sytuacja jest dynamiczna i prognozy mogą ulec zmianie – informuje Tomasz Szołdrowski z Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM.

Stan alarmowy na wodowskazie w Opolu wynosi 600 cm, zatem jeśli prognozy sprawdzą się, nie zostanie on przekroczony.

W Opolu jednostki OSP już od weekendu współpracują z miastem w najbardziej newralgicznych miejscach. Są nimi: przepust Moderz-Olszynka – tam od piątku OSP Szczepanowice przepompowuje wodę, żeby nie zagrażała ulicy Krapkowickiej; przy rowie RB w Czarnowąsach pracuje OSP Czarnowąsy – woda z niego jest przepompowywana do Małej Panwi. Kolejne miejsca to kanał Półwieś, kanał Szczepanowicki – tłumaczy Bogumiła Grudzień-Kuligowska, naczelnik WZK. – Codziennie są wysyłane patrole pracowników Urzędu Miasta i strażaków, którzy monitorują cały hydrowęzeł wodny na terenie miasta – dodaje.

W ten weekend wyjeżdżaliśmy do akcji 77 razy, w tym 23 razy do zalanych piwnic i posesji. Jesteśmy przygotowani do działań, mamy w zanadrzu worki z piaskiem i stale monitorujemy sytuację w regionie – informuje st. kpt. Tomasz Pierzchała, oficer prasowy KM PSP w Opolu.

Spodziewane jest lekkie podtopienie Parku Nadodrzańskiego. Zalany jest też fragment ulicy Bolkowskiej w okolicy wiaduktu, która została  zamknięta.

https://www.facebook.com/czasnaOpole/videos/2734932060164326/

Najnowsze artykuły