Poznaj atrakcje Zamku Górnego

Ten średniowieczny obiekt niedawno zyskał nowe eksponaty, które sprawiły, że stał się jeszcze bardziej atrakcyjny, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Dbają o to przewodnicy, którzy ciekawie opowiadają o historii tej wyjątkowo tajemniczej budowli*…

Zwiedzanie Zamku Górnego w Opolu trwa godzinę. W czasie wycieczki czeka nas wiele wrażeń związanych z doświadczaniem średniowiecznej epoki. Możemy zatem dotknąć broni służącej rycerzom do walki, przymierzyć stroje stylizowane na tamte czasy, wysłuchać ciekawej legendy, przejść kładką nad suchą fosą oraz zobaczyć oryginalny średniowieczny mur obronny. Bardzo interesujące jest poznanie zawiłej historii tego miejsca oraz sylwetki księcia Władysława II Opolczyka, dla którego Zamek Górny w Opolu był siedzibą główną. Jego pomnik prezentujący dostojnego i silnego władcę znajduje się na skwerze przed obiektem.

MAKIETA MIASTA
Zwiedzanie rozpoczynamy od zapoznania się z historią założenia miasta oraz poznajemy średniowieczny układ urbanistyczny opolskiego grodu. Najważniejszymi obiektami na makiecie są Ratusz oraz Rynek, czyli miejsce spotkań i wymiany handlowej. Tuż obok zaznaczono kościół Franciszkanów, który przez bardzo długi czas był głównym ośrodkiem religijnym Piastów (większość z nich była tu chrzczona oraz pochowana). Zamek Górny znajdował się we wschodniej części miasta. Niestety w roku 1615 podczas największego pożaru jaki został odnotowany w historii miasta, doszczętnie spłonął.

WIEŻA ZAMKOWA
Jedyną pozostałością po Zamku Górnym, która przetrwała do czasów współczesnych jest wieża zamkowa. Pełniła ona kilka funkcji. Po pierwsze znajdował się tu urząd władcy sprawującego władzę nad miastem. Bardzo istotne było także jej znaczenie dla obrony Opola, czego symbolem jest kusznik ustawiony przy wejściu do wieży. Niegdyś posiadała ona most zwodzony. Nie była to skomplikowana konstrukcja, składała się z kilku kół zębatych połączonych łańcuchami. Drewniany most zwodzony znajdował się w miejscu dzisiejszej kładki, która prowadzi do wieży nad suchą fosą. Pozostałością po tej konstrukcji są dwie oryginalne belki – pochodzące z końcówki XIV w. Budynek posiadał także sprytny system grzewczy przypominający ten z zamku w Malborku. Zbudowany z paleniska i dwóch tuneli kominowych, rozprowadzał ciepło do wszystkich komnat.

IZBA NAD LOCHEM
Wewnątrz wieży możemy zwiedzić średniowieczny areszt. Więźniowie byli zrzucani do lochu z wysokości 3 metrów i przetrzymywani do momentu ogłoszenia ostatecznego wyroku. W otworze widzimy zawieszoną beczkę, którą wciągano ich do góry, aby wymierzyć przewidzianą karę. A wachlarz kar był bogaty. Popularne w czasach średniowiecza były tortury oraz publiczne egzekucje.

RYCERSKI RYNSZTUNEK I STROJE
Na wystawie możemy zapoznać się ze średniowieczną bronią. Znajdziemy tutaj m.in. hełm, rękawice, naramiennik i nagolennik oraz kolczugę ważącą nawet 13 kg. Na pierwszym piętrze znajduje się tzw. mała zbrojownia, w której zgromadzono repliki średniowiecznej broni. Na własnej skórze można poczuć tutaj, jak ciężka była średniowieczna zbroja  czy miecz. Na najwyższym poziomie wieży zgromadzono średniowieczne stroje, które zostały bardzo precyzyjnie odtworzone. Zwrócono uwagę nawet na takie szczegóły jak szwy czy guziki. Największe zainteresowanie budzi wielka skrzynia, w której znajdują się różnorodne nakrycia głowy i wyroby skórzane, takie jak buty oraz paski, do których przytwierdzone były skórzane sakwy. Najważniejszym punktem w komnacie jest tron, na którym można przysiąść i poczuć się niczym książę Władysław Opolczyk, gospodarz Zamku Górnego.

WŁADYSŁAW II OPOLCZYK
Książę Władysław Opolczyk od najmłodszy lat podróżował po Europie. Sprawował m.in. funkcję palatyna Węgier, co oznaczało, że po królu Ludwiku I był najważniejszą osobą w państwie. Piastował również funkcję namiestnika Rusi Halickiej, skąd przywiózł obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Dzięki niemu powstał także klasztor na Jasnej Górze. Zmarł w 1401 roku, nie pozostawiając po sobie żadnego męskiego potomka.

* Tekst ukazał się w marcowym wydaniu magazynu “Opole i Kropka”

Najnowsze artykuły