REKLAMA

REKLAMA

Poznaj historię opolskich cmentarzy

1 listopada na wielu opolskich nekropoliach – jak co roku – będą tłumy odwiedzających groby rodzin, bliskich i znajomych, a wokół morze kwiatów i płonących zniczy.

Przełom października i listopada to zawsze czas wspomnień i zadumy nad przemijaniem. Odwiedzamy groby rodziny i znajomych, zapalamy znicze, przynosimy kwiaty. Przy tej okazji możemy też pospacerować po opolskich nekropoliach i wspomnieć tych, którzy odeszli i zostawili ślad w historii Opola.

HISTORIA CMENTARZY W OPOLU

W tym wyjątkowym czasie chcemy przybliżamy historie opolskich nekropolii, które od zarania dziejów wpisują się w Opole. Od tych przykościelnych i już nieistniejących do obecnych. Aktualnie najstarszy cmentarz mieści się przy ul. Wrocławskiej i ma ponad 200 lat. Największą nekropolią jest z kolei ta na Półwsi, którą otwarto w 1931 roku.

Ale Opole to także pierwotnie wiejskie cmentarze, które w granicach miasta znalazły się wraz z jego rozwojem terytorialnym. W stolicy regionu mamy też historyczny cmentarz żydowski, nekropolię wojskową i tzw. choleryczny. Aktualnie na terenie Opola znajduje się dwadzieścia dziewięć cmentarzy, z czego dziesięć to wyznaniowe nekropolie parafii rzymsko-katolickich. Nie wszystkie są czynne, a administrowaniem większością zajmuje się miasto Opole.

Po doliczeniu nekropolii w Chmielowicach i w Żerkowicach, Zakład Komunalny opiekuje się dziś dziewiętnastoma cmentarzami, w tym największym w mieście – centralnym cmentarzem na Półwsi.

Zapraszamy do poznania historii opolskich nekropolii i obejrzenia galerii zdjęć:

CZYNNE
> Cmentarz Centralny Opole-Półwieś ul. Cmentarna
> Cmentarz ul. Zielona
> Cmentarz ul. Tysiąclecia
> Cmentarz ul. Wyszomirskiego
> Cmentarz ul. Krapkowicka
> Cmentarz ul. Na Grobli/Oleska
> Cmentarz Komunalny ul. Niemodlińska (Żerkowice)
> Cmentarz Komunalny ul. Śliczna (Chmielowice)

NIECZYNNE
> Cmentarz ul. Wrocławska
> Cmentarz Wojenny ul. Katowicka
> Cmentarz Żydowski ul. Graniczna
> Cmentarz ul. Hubala/Brzozowa
> Cmentarz ul. Harcerska/Budowlanych
> Cmentarz ul. Niemodlińska
> Cmentarz ul. Północna
> Cmentarz ul. Partyzancka
> Cmentarz ul. Wrocławska/Bierkowice

 

Najnowsze artykuły