Poznaliśmy nowych członków Rad Dzielnic

Zakończyło się głosowanie do rad dzielnic Opola. Poznaliśmy 195 nowych radnych dzielnicowych spośród 276 kandydatów i kandydatek. Ich kadencja potrwa do 2030 roku. Pełna lista na stronie dostępna jest tutaj.

W Dzielnicy 2 (Krzanowice, Wróblin, Zakrzów), Dzielnicy 3 (Chabry), Dzielnicy 10 (Nadodrze), Dzielnicy 11 (Zaodrze) oraz Dzielnicy 13 (Chmielowice, Żerkowice, Szczepanowice-Wójtowa Wieś, Winów) głosowanie nie było konieczne, ponieważ liczba zgłoszonych kandydatów była równa liczbie miejsc w radzie, tym samym Miejska Komisja Wyborcza zgodnie ze statutem dzielnicy uznała zarejestrowanych kandydatów za członków Rady Dzielnicy.

Mieszkańcom pozostało więc wybrać swoich przedstawicieli w: Dzielnica I: Czarnowąsy, Borki, Brzezie, Świerkle; Dzielnica IV: Armii Krajowej; Dzielnica V: Malinka, Gosławice; Dzielnica VI: Kolonia Gosławicka, Grudzice, Malina; Dzielnica VII: Groszowice, Grotowice, Nowa Wieś Królewska; Dzielnica VIII: Śródmieście; Dzielnica IX: Stare Miasto; Dzielnica XII: Półwieś, Bierkowice, Wrzoski, Sławice.

Najwięcej chętnych do bycia radnym zgłosiło się w Dzielnicy V (Kolonia Gosławicka, Grudzice, Malina) bo aż 38, niewiele mnie w Dzielnicy VII (Groszowicach, Grotowice, Nowa Wieś Królewska) – 31.

– Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w tegorocznych wyborach do rad dzielnic. Tak samo jak kandydatom i nowym radnym, którzy zdecydowali się zgłosić i wziąć udział w wyborach – mówi zastępca naczelnika Centrum Dialogu Obywatelskiego, Mirela Ulrich – Groszek.

Przypomnijmy, że czynne i bierne prawo wyborcze mieli pełnoletni na czas głosowania oraz nie pozbawieni praw wyborczych: obywatele Polski, Unii Europejskiej nie będący obywatelami polskimi oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ujęci w stałym obwodzie głosowania pod adresem znajdującym się na terenie Dzielnicy.

Do zakresu zadań dzielnicy należą wyłącznie tematy publiczne dotyczące bezpośrednio obszaru dzielnicy i służące zaspokajaniu potrzeb jej mieszkańców oraz poprawie warunków ich życia. Każdego roku dzielnice składają wnioski na projekty inwestycyjne lub remontowe, a także uchwalają plan finansowy oraz program działania w ramach środków budżetowych postawionych im do dyspozycji w budżecie Opola.

***

Przełomowym w działaniu jednostek pomocniczych Opola był rok 2019. To wtedy zmniejszono liczbę dzielnic z 29 do 13 i po raz pierwszy przeprowadzono wybory do rad dzielnic w formie elektronicznej. Podział miasta na 29 dzielnic charakteryzował się ogromnymi dysproporcjami w wielkości i liczebności dzielnic. Najmniejsza liczyła bowiem ok. 200 mieszkańców, a największa ponad 17 tys.

Główne założenia nowego podziału dzielnic zostały stworzone na podstawie rekomendacji Rady ds. Rozwoju Dzielnic Miasta Opola, tj. łączenie dzielnic tylko w ramach okręgu wyborczego. Liczba mieszkańców połączonych jednostek urbanistycznych tworzących dzielnicę nie mogła być mniejsza niż 2,5 tys. i nie większa niż 20 tys. Maksymalna liczba jednostek urbanistycznych wchodzących w skład dzielnicy nie może być większa niż 4.

Łączenie Dzielnic i w efekcie zmiana ich liczby z 29 do 13 stworzyło nową i szerszą płaszczyznę współpracy na rzecz społeczności lokalnych. Połączone dzielnice są większym wsparciem dla samorządu w podejmowaniu decyzji w sprawach najbliższej okolicy, jak i całego miasta. Dzisiejsza sytuacja społeczno- demograficzna wymusza łączenie się w większe struktury, mogące skuteczniej realizować założone cele, a przez to szybciej i sprawniej odpowiadać na powstające zapotrzebowania.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły