Prawybory. Opolscy maturzyści postawili na Zandberga i Trzaskowskiego

Gdyby Polacy w niedzielę głosowali tak, jak opolscy maturzyści w naszych prawyborach, w drugiej rundzie spotkaliby się w wyborczych szrankach Adrian Zandberg i Rafał Trzaskowski. Zandberg, Trzaskowski Sławomir Mentzen – tak się przedstawia bowiem podium prawyborów wśród opolskich maturzystów, które 7 maja redakcja Czasu na Opole przeprowadziła we współpracy z Wydziałem Oświaty Urzędu Miejskiego, no i oczywiście ze szkołami średnimi Opola.

Bez ich pomocy, dobrej woli i pozytywnego nastawienia to by się nie udało. Druga uwaga jest taka: prawybory to tylko zabawa. Udział w niej był całkowicie dobrowolny. Prawdziwy egzamin wyborczy dla nas wszystkich odbędzie się 18 maja.

W naszych prawyborach wzięły udział wszystkie maturalne klasy z Opola, czyli młodzi dorośli już ludzie, którzy w tych wyborach będą głosować po raz pierwszy. Urny prawyborcze stanęły w 15 szkołach, gdzie po trzecim dniu egzaminów, każdy abiturient miał możliwość zagłosowania. Zdecydowało się na to 1188 osób spośród ogólnej liczby 1838 maturzystów, czyli frekwencja była niezła, wyniosła 70 procent. 34 głosy oddano nieważne, widać ktoś potraktował prawyborczą zabawę jeszcze bardziej chilloutowo niż się tego spodziewaliśmy.

Wśród opolskich maturzystów ‘2025 największym wsparciem cieszy się Adrian Zandberg z partii Razem, postawiły na niego 274 osoby, czyli 23,06 proc. głosujących. Drugi był Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej  z bilansem 256 głosów, tu poparcie wyniosło 21,55 proc. Trzeci wynik uzyskał Sławomir Mentzen z Konfederacji, na którego postawiło 217 głosujących  (poparcie 18,27 proc.).

Opolscy maturzyści pokazali, że ich wyborcze preferencje znacznie odbiegają od wyników ogólnopolskich sondaży, ale już nie od politologicznych diagnoz związanych z preferencjami młodych, wykształconych Polaków. Dla nich w drugiej turze wyborów w szranki powinni stanąć Zandberg i Trzaskowski. Ale to jeszcze nie koniec różnic. Czwarte miejsce w naszych prawyborach zajęła Joanna Senyszyn z wynikiem 113 głosów (9,51 proc). Piąty był Krzysztof Stanowski – 73 głosy (6,14 proc. poparcia). Szósty wynik uzyskał Grzegorz Braun (59 głosów, poparcie 4,97 proc). Siódma jest Magdalena Biejat ( 56 głosów, poparcie 4,71 proc.). Dopiero ósmy wynik uzyskał Szymon Hołownia (55 głosów, poparcie 4,63 proc), ale i tak wypadł lepiej niż Karol Nawrocki, (prawybory przeprowadziliśmy już po wybuchu afery z wrogim przejęciem mieszkania) na którego postawiły zaledwie, zwłaszcza w zestawieniu z wynikiem ogólnokrajowych sondaży,  43 osoby (poparcie 3,62 proc.)

Adrian Zandberg wygrał w PLOI, PLO III, PLO VI, Zespole Szkół Ekonomicznych, ex eqo w PLO V im. Prymasa Wyszyńskiego, ZSZ4, ex eqo w ZSZ im. Stanisława Staszica i w Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego.

Rafał Trzaskowski był najlepszy w PLO II, PLO VIII, PLO IX, ex eqo w PLO im. Prymasa Wyszyńskiego, Zespole Szkół Budowlanych.

Sławomir Menzen największym poparciem cieszył się wśród wyborców w Zespole Szkól Technicznych i Ogólnokształcących im. Gzowskiego, Zespole Szkół Elektrycznych, Zespole Szkół Mechanicznych, ex eqo w ZSZ im. Staszica.

Pierwsze trójki w poszczególnych szkołach przedstawiały się następująco:

PLOI : Adrian Zandberg (36 głosów), Rafał Trzaskowski (19), Sławomir Mentzen (12). Frekwencja 56 proc.

PLO II: Rafał Trzaskowski (39 głosów), Adrian Zandberg (33 ), Sławomir Metzen (19). Frekwencja 62 proc.

PLO III: Adrian Zandberg (29 głosów), Rafał Trzaskowski (14), Sławomir Mentzen (8). Frekwencja 45 proc.

PLO VI: Adrian Zandberg (20 głosów), Rafał Trzaskowski (18), Magdalena Biejat (8). Frekwencja 67 proc.

PLO VIII: Rafał Trzaskowski (27 głosów), Adrian Zandberg (18), Joanna Senyszyn (13). Frekwencja 58 proc.

PLO IX: Rafał Trzaskowski (34 głosy), Sławomir Mentzen (17), Adrian Zandberg i Joanna Senyszyn (po 16). Frekwencja 96 proc.

ZSTiO: Sławomir Mentzen (17 głosów), Adrian Zandberg (12), Krzysztof Stanowski (10). Frekwencja 60 proc.

ZSEk: Adrian Zandberg (14 głosów), Joanna Senyszyn (12), Rafal Trzaskowski i Sławomir Mentzen (po 11 głosów). Frekwencja 32 proc.

ZSEl: Sławomir Mentzen (46 głosów), Krzysztof Stanowski (23), Adrian Zandberg (18). Frekwencja 89 proc.

ZSM: Sławomir Mentzen (36 głosów), Rafał Trzaskowski i Krzysztof Stanowski ( po 5 głosów), Joanna Senyszyn (2). Frekwencja 95 proc.

PLO V im. Prymasa Wyszyńskiego: Adrian Zandberg i Rafał Trzaskowski (po 37 głosów), Szymon Hołownia (16), Magdalena Biejat (11). Frekwencja 100 proc.

ZSB:  Rafał Trzaskowski (13 głosów), Sławomir Mentzen (12), Krzysztof Stanowski (8). Frekwencja 72 proc.

ZSZ 4: Adrian Zandberg (15 głosów), Sławomir Mentzen (11), Joanna Senyszyn (9). Frekwencja 89 proc.

ZSZ Staszic: Adrian Zandberg i Sławomir Mentzen (po 9 głosów), Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki  (po 4 głosy),  Grzegorz Braun (3). Frekwencja 40 proc.

ZPPKP: Adrian Zandberg (12 głosów), Rafał Trzaskowski (7), Joanna Senyszyn (4). Frekwencja 89 proc.

Żaden z kandydatów nie pozostał z zerową pulą poparcia. Najmniej głosów, bo tylko 4 uzyskał Marek Woch (0,34 proc).

Frekwencyjne podium wygląda następująco:  PLO V, tzw. Prymas: 100 proc, PLO IX – 96 proc., ZSM- 95 proc.

Dr Błażej Choroś, politolog UO: „Młodzi skręcają w lewo”.

– Wyniki waszych prawyborów potwierdzają tendencję: Od jakiegoś czasu młodzież, która preferowała prawicowe poglądy, skręca w lewo. Oczywiście cały czas istnieje w tym środowisku silny elektorat prawicowy, ale bardziej zagospodarowuje go dzisiaj Konfederacja niż PiS. Z drugiej strony  wzmacnia się ewidentnie w środowisku młodych lewa strona.

Jednak nie bardzo to ma wpływ na końcowy efekt wyborczy lewicy. Z kilku powodów: po pierwsze, część lewicowego elektoratu zagospodarowuje Platforma. Po drugie, elektorat młodych  jest zbyt nieliczny i z uwagi na niekorzystne tendencje demograficzne będzie się jeszcze zmniejszał. Rośnie więc rola wyborców starszych, w tym emerytów. Młodych wyborców jest po prostu zbyt mało, żeby kształtowali w istotnym stopniu scenę polityczną w Polsce.

Trzeba też pamiętać, że postawy młodych silnie ewoluują. Są takie badania amerykańskie, z których wynika, że znaczna część młodego elektoratu nie powtarza swoich wyborów. U nas jest podobnie. Kiedyś w tym kontekście mówiło się o syndromie Korwina, dzisiaj dużo wskazuje na to, że mamy do czynienia z syndromem Mentzena, który gromadzi młody elektorat, ale śledząc tendencje jest wielce prawdopodobne, że w następnych wyborach go nie utrzyma – dr Błażej Choroś, politolog UO.

Najnowsze artykuły