Premier odwołał wszystkie imprezy masowe

Podczas oficjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał informację o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Związane jest to z koronawirusem, którego w Polsce mamy już kilkanaście potwierdzonych przypadków.

Koronawirus i epidemia, która się rozszerza to realne i globalne zagrożenie. Światowa Organizacja Zdrowia proponuje podjęcie radykalnych działań ograniczających możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa, dlatego – my też, w poczuciu odpowiedzialności chcemy raczej zapobiegać niż leczyć. Obserwując wszystko wokół, czytając zalecenia WHO, a także w dyskusjach z wieloma naszymi partnerami: prezydentami, premierami innych państw podejmujemy decyzję, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ograniczanie jego skutków społecznych, przede wszystkim dla zdrowia publicznego i tak właśnie dzisiaj, na naszym porannym spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego podjęliśmy decyzję o odwołaniu imprez masowych – mówił premier podczas spotkania z mediami.

Ustawa określa imprezę masową artystyczno-rozrywkową jako taką, w której na otwartej przestrzeni (nie w budynku, na stadionie, czy terenie) przebywa więcej niż 999 osób. W przypadku budynków (hal sportowych, Centrum Wystawienniczo-Kongresowego) w imprezie musiałoby brać udział więcej niż 499 osób.

Impreza masowa w sporcie nieco się różni. O ile liczba osób w imprezie na otwartej przestrzeni jest taka sama, to w przypadku hal sportowych, bądź budynków, aby była impreza masowa musi być 300 osób. W przypadku opolskich klubów rodzi się więc pytanie, czy rozgrywki zostaną zawieszone, czy też mecze będą rozgrywane bez publiczności. Inną możliwością jest także wpuszczanie na mecze tylko tylu kibiców, aby nie było imprezy masowej.

Wczoraj informowaliśmy już o odwołaniu, jak i przeniesieniu niektórych imprez w Opolu – KLIK.

Najnowsze artykuły