Prosty język w świecie prawa. Ogólnopolska konferencja naukowa w Opolu z okazji 20-lecia Kliniki Prawa
Jak mówić o prawie, by było zrozumiałe dla każdego? To pytanie stanie się punktem wyjścia do ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej w Opolu z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Kliniki Prawa.
W dniach 24-25 kwietnia br. w opolskim Hotelu Weneda odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa zatytułowana „Od skomplikowanych przepisów prawa do prostego języka. O dobrej komunikacji w sądach, urzędach i Klinikach Prawa. Teoria i praktyka”. Wydarzenie organizowane jest przez Uniwersytecką Studencką Poradnię Prawną Kliniki Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego i stanowi część obchodów 20-lecia jej działalności.
Wydarzenie ma szczególny charakter – wpisuje się w obchody 20-lecia działalności Kliniki Prawa, która od lat łączy edukację studentów z udzielaniem wsparcia prawnego. Organizatorzy zapowiadają, że konferencja będzie nie tylko okazją do świętowania jubileuszu, ale przede wszystkim do merytorycznej dyskusji i wymiany doświadczeń.
Głównym tematem spotkania będzie sposób komunikowania prawa – zarówno w kontekście języka używanego w dokumentach urzędowych i orzeczeniach sądowych, jak i w codziennej pracy prawników czy działalności klinik prawa. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak uprościć przekaz bez utraty jego precyzji oraz jak uczynić prawo bardziej dostępnym dla obywateli, w tym osób ze szczególnymi potrzebami.
Konferencja stworzy przestrzeń do prezentacji sprawdzonych rozwiązań oraz dobrych praktyk, które mogą poprawić jakość komunikacji między instytucjami a społeczeństwem. Nie zabraknie również refleksji nad tym, jak język wpływa na zaufanie obywateli do państwa i jego organów.
Drugi dzień wydarzenia zostanie w całości poświęcony środowisku klinicznemu. Planowane są rozmowy dotyczące przyszłości klinik prawa w Polsce, ich roli w systemie edukacji oraz znaczenia w zapewnianiu dostępu do pomocy prawnej.
Organizatorzy liczą, że spotkanie w Opolu stanie się impulsem do dalszej współpracy i wymiany doświadczeń, a także przyczyni się do popularyzacji prostego języka w polskim systemie prawnym.




![Współpraca kobiet ponad regionami. Spotkanie w Opolu [Wideo] WhatsApp Image 2026-05-05 at 12.49.05](https://czasnaopole.pl/wp-content/uploads/2026/05/xWhatsApp-Image-2026-05-05-at-12.49.05-150x150.jpeg.pagespeed.ic.YLS3KDPHNE.jpg)



