Protest w Opolu. Stop finansowaniu wojen!

Pomimo tego, że niebawem minie dwa miesiące od czasu napaści Rosji na Ukrainę to Unia Europejska wciąż płaci agresorom za gaz, ropę i węgiel. Nie godzą się na to przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, którzy zaplanowali protest na opolskim rynku. Ten odbędzie się w piątek o godz. 17.

„Chcemy pełnego, unijnego embarga na wszystkie paliwa kopalne z Rosji – gaz, ropę i węgiel. 900 milionów euro – tyle pieniędzy każdego dnia wpływa do budżetu Rosji z Unii Europejskiej za te surowce energetyczne. Domagamy się końca ery paliw kopalnych, które są fundamentem dla wojen na całym świecie” – czytamy na stronie organizatorów, którzy wyliczają, iż kupując ropę, gaz i węgiel państwa UE od 24 lutego zasiliły budżet Kremla 35 miliardami euro, w tym samym czasie przeznaczając zaledwie 1 miliard na humanitarną pomoc ludziom w Ukrainie.

„Przemysł paliw kopalnych zawsze wiążę się z przemocą – zwracają uwagę aktywiści i aktywistki z Ukrainy. Chcemy wzmocnić ich głos. Razem wychodzimy na ulicę, by żądać embarga na paliwa kopalne z Rosji, innych autorytarnych reżimów, a także domagać się końca ery paliw kopalnych” – zaznaczają.

Fot. Materiały organizatora.