Przed nami 71 Sezon Artystyczny Filharmonii Opolskiej
W ostatni dzień września rozpocznie się 71 już Sezon Artystyczny Filharmonii Opolskiej. Na cały ten okres zaplanowano różnego rodzaju koncerty czy to symfoniczne, specjalne, kameralne, klubowe i impresaryjne. To jednak nie wszystko…
– Po ubiegłorocznym sezonie jubileuszowym, pełnym gwiazd i fajerwerków wracamy trochę bliżej ziemi – zapowiadr dyrektor tej instytucji Przemysław Neumann. – Zrezygnowaliśmy zatem z cyklu „Strefa Gwiazd” w dotychczasowej formule, choć to nie znaczy oczywiście, że artyści zasługujący na to miano nie pojawią się u nas w najbliższych miesiącach.
Koncerty symfoniczne
W rozpoczynającym się sezonie podzielone zostały na trzy kategorie: standard, premium oraz specjalne. Podział ten znajduje odzwierciedlenie w cenach biletów oraz konstrukcji oferty abonamentowej. W ramach wydarzeń klasy standard na scenie Filharmonii pojawią się przede wszystkim młodzi i świetnie rokujący polscy artyści. Dwukrotnie w roli solistów zaprezentują się grupy muzyków Orkiestry FO. Koncerty premium to nie tylko inauguracja sezonu Bartłomiejem Niziołem („V Koncert skrzypcowy” Feliksa Janiewicza) i jego zakończenie z udziałem Jakuba Kuszlika (najlepszego Polaka na ostatnim Konkursie Chopinowskim), ale także wyjątkowy wieczór z prawdziwą osobistością muzycznego świata – Kristjanem Jarvim oraz dwa koncerty laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Koncerty specjalne to z kolei Sylwester z zespołem AudioFeels, Gale Noworoczne czy Walentynkowe Koncerty Muzyki Filmowej.
Koncerty kameralne
Podczas nich po raz pierwszy zabrzmi saksofon (a właściwie saksofony), nie zabraknie muzyki patrona Filharmonii – Józefa Elsnera, zaplanowano również recital najlepszego reprezentanta Polski na 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego i koncertowy pojedynek barokowych mistrzów kompozycji. W dniu rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie wysłuchać będzie można pomnikowego dzieła Oliviera Messiaena, Kwartetu na koniec czasu. Szczególnie interesującą propozycją wydaje się być koncert finałowy, podczas którego-– ramię w ramię z wybitnymi polskimi kameralistami – wystąpią artyści Orkiestry Filharmonii Opolskiej.
Koncerty klubowe i impresaryjne
Na scenie klubowej w nadchodzącym sezonie nadal będzie można usłyszeć brzmienia i rytmy charakterystyczne dla muzyki pochodzącej z całego świata: Włoch, Indii, Hiszpanii, Australii, Irlandii, Polski, Karaibów czy Gruzji. Głównym wydarzeniem tego cyklu niewątpliwie będzie właśnie kwietniowy koncert gruzińskich wokalistek, tworzących wspólnie Trio Mandili.
Nie zabraknie akcentów jazzowych: podczas tradycyjnych Zaduszek wybrzmi muzyka Grzegorza Ciechowskiego, a także Bernard Maseli wraz z DJ Epromem przedstawią opolskiej publiczności autorski program, obejmujący brzmienia elektroniczne i akustyczne. Elektronika zawita w to miejsce także w marcu: koncert OFFbaroque połączy ją z muzyką angielskiego baroku w aranżacjach na głos, syntezatory, klawesyn oraz perkusję.
W Filharmonii pojawią się również wielkie i znane nazwiska w ramach działań impresaryjnych: w październiku wystąpi Alicja Majewska, a w listopadzie Michał Bajor. W grudniu odbędzie się – zgodnie w opolską tradycją – Świąteczny koncert na 17 głosów, a w maju Koncert finałowy Warsztatów Gospel, podczas którego przedstawiane są efekty pracy dwudniowych warsztatów Gospel i Gospel Kids. Zaplanowano także dwa koncerty impresaryjne skierowane do dzieci, mianowicie koncert mikołajkowy oraz multimedialny koncert na Dzień Dziecka.
Wydarzenia rodzinne i edukacyjne
Po cieszących się w ubiegłym sezonie ogromnym zainteresowaniem publiczności koncertach rodzinnych Filharmonia Opolska będzie kontynuować współpracę z Pauliną Wojdygą – mamą praktykującą wychowanie poprzez sztukę, edukatorką kulturalną i twórczynią popularnego profilu Proste historyjki.
Filharmonia Opolska podtrzyma także zwyczaj prowadzenia otwartych prób generalnych. Przy ich obsłudze muzykom będą towarzyszyć wolontariusze z niepełnosprawnościami z Fundacji Dom. Filharmonia zaprasza również młodzież w wieku 13-18 lat, ciekawą jak wygląda praca i funkcjonowanie instytucji kultury. Wolontariusze staną się częścią wydarzeń artystycznych skierowanych do młodych odbiorców, poznają Filharmonię od środka, a także otrzymają zaproszenia na wybrane koncerty i certyfikat obytego wolontariatu.
Kolejny nowy projekt edukacyjny to składające się z ośmiu spotkań (między październikiem a majem) warsztaty wokalne Śpiewaj z Ms. Gugu. Zajęcia będą odbywały się w niedzielne poranki i skierowane są do dwóch grup wiekowych: 6-10 lat oraz 11-15 lat. Nowością w działaniach edukacyjnych Filharmonii będzie pięć niedzielnych spotkań Z książką na pulpicie.