Przed nami kolejny etap ratowania malowidła Władysława Początka

W kwietniu ma rozpocząć się kolejna faza prac związanych z zachowaniem malowidła Władysława Początka, które odkryto w lutym 2020 roku, podczas rozbiórki dworca PKS. Ten etap działań związanych z odtworzeniem dzieła opolskiego artysty ma potrwać trzy miesiące…

Pomimo, iż nie było ono wpisane do rejestru zabytków, to przedstawiciele miasta zdecydowali się je zachować poprzez rekonstrukcję w nowym centrum przesiadkowym. Dlatego też zlecono konserwatorom dzieł sztuki z Muzeum Śląska Opolskiego opracowanie stosownej dokumentacji, obejmującej m. in. wykonanie dokumentacji fotograficznej, wykonanie kalki oraz pobranie próbek do badania w celu ustalenia technologii wykonania. Wszystko to sprawia, iż łączny koszt przedsięwzięcia wyceniono na kwotę ok. 55 tys. zł.

Praca wykonana w formie obrazu o wymiarach 520 x 150 cm kryła się w dawnej poczekalni, a zakrywała ją boazeria. Na dekoracji z przełomu lat 60 i 70-tych ubiegłego wieku można było zaobserwować scenę o tematyce związanej z motywem podróży, po jednej stronie widnieją postaci w strojach wskazujących na czasy kiedy podróżowano konno – artysta umieścił tam również dyliżans. Po drugiej stronie przedstawiono osoby z następnej epoki, za którymi stoi autobus.

Władysław Początek urodził się w 1910 roku w Rzeszowie. Artystyczne szlify zbierał najpierw w Poznaniu w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, a później w Krakowie w Akademii Sztuk Pięknych. W 1936 roku podjął pracę w Szkole Zawodowej w Rzeszowie, przekazując swą wiedzę o rysunku. Cztery lata później otworzył pracownię usług plastycznych, by po wojnie przyjechać do Opola. Był jednym z organizatorów Państwowego Ogniska Kultury Plastycznej. Przez 11 lat prowadził najpierw opolski oddział, a następnie okręg Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego malowidło zdobi już poczekalnię opolskiego dworca PKP.

Najnowsze artykuły