„Tytan. Opowieść o Andrzeju Hamadzie” – premiera za nami

19 listopada w Teatrze Lalki i Aktora zaprezentowany został film dokumentalny poświęcony życiu i działalności Andrzeja Hamady, nestora opolskich architektów i zasłużonego mieszkańca Opola.

– Byłem zaskoczony, bo ze mną filmów nie robiono, a co dopiero o mnie. To zawsze wielki zaszczyt – nie kryje sam zainteresowany, tym bardziej, że obraz ten został wyprodukowany przez Miasto Opole oraz Fundację OFFILM jako część obchodów jego 95 urodzin.

– Dokument jest zwieńczeniem wielu innych projektów, które mają na celu przybliżenie sylwetki niezwykłego człowieka i pasjonata historii naszego miasta – podkreśla Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola wyliczając, iż wcześniej m. in. mogliśmy oglądać wystawę z jego szkicami na Rynku, a miasto wsparło również wydanie książki „Architektoniczne ABC Opola“ autorstwa pana Hamady.

Ideą filmu „Tytan” było ukazanie wycinków historii Opola przez pryzmat wspomnień bohatera, który po trudach wojennych osiadł tutaj na stałe niemal 70 lat temu. Z pasją i spojrzeniem architekta ujawnia często nieznane zakamarki historii Opola, opowiada o zmianach zachodzących w mieście. Przytacza wiele anegdot zarówno z życia własnego, jak i z życia miasta.

– Faktycznie dużo opowiadam o tym mieście, bo znam je dobrze i jest bardzo dużo ciekawych historii z nim związanych, a o których ludzie nie wiedzą. Tym bardziej, że lubię wspominać – zauważa Hamada, a w podobnym tonie wypowiada się reżyser tego projektu Maciej Marciński. – Film był realizowany przez trzy lata. W tym czasie udało nam się uchwycić istotne chwile z życia bohatera. Moim zdaniem film ten powinien zobaczyć każdy mieszkaniec Opola, ponieważ przeplata wątki osobiste  z ciekawostkami dotyczącymi miasta.

– Tytan to film o człowieku, dla którego miłość i pasja okazały się receptą na długowieczność – podsumowuje Wiesław Duda, Prezes Zarządu Fundacji.

Ze względu na trwającą pandemię premierowo film w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora będzie mogła zobaczyć ograniczona liczba widzów. Niemniej równolegle produkcja będzie do obejrzenia od 19 listopada na oficjalnym kanale YouTube Miasta Opole.

Warto zaznaczyć, iż została objęta honorowym patronatem prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, a także Muzeum Śląska Opolskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, Stowarzyszenia Architektów Polskich o/Opole i Towarzystwa Przyjaciół Opola. Mecenasem filmu jest Cementownia „Odra“.