Przedsmak “Szadzi”. Igor Brejdygant w Opolu

Spotkanie z autorem popularnych kryminałów odbędzie się 21 stycznia o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Na podstawie książki “Szadź” powstaje serial, a zdjęcia nakręcono między innymi w Opolu. 

“Szadź” to druga powieść Igora Brejdyganta. Po debiutanckim “Paradoksie”, będącym książkową wersją serialu, do którego scenariusz współtworzył Brejdygant, przyszedł czas na klasyczną powieść kryminalną. Bohaterka kryminału, komisarz Agnieszka Polkowska, ściga seryjnego mordercę. Jednocześnie próbuje uporządkować swoje życie osobiste, które też skrywa tajemnice. Trudno oderwać się od tej książki, w której w kolejnych rozdziałach śledzimy kroki mordercy, pracę policjantów i spokojne życie potencjalnej ofiary.

Na podstawie książki powstaje serial, do którego zdjęcia kręcone były jesienią w Opolu.

– Uczciwie muszę przyznać, że pisząc “Szadź” akcję umieściłem w Skarżysku Kamiennej, ale gdy zapadła decyzja o serialu i okazało się, że bohaterowie trafią do Opola, to bardzo się ucieszyłem. I nie ma w tym kurtuazji, słowo daję. Byłem kilka razy w Opolu i zapamiętałem je jako bardzo ładne, dlatego się cieszę. Zwłaszcza w tych okolicznościach spotkanie z mieszkańcami w Opolu, gdzie “Szadź” jest – jak się dowiaduję – gorącym tematem, będzie dla mnie czystą przyjemnością. Serdecznie zapraszam – powiedział Igor Brejdygant.

W rolach głównych w ekranizacji książki występują Maciej Stuhr oraz Aleksandra Popławska. Serial pokaże jesienią tego roku stacja telewizyjna TVN w najlepszym czasie antenowym. Znanych aktorów i ekipę filmowców można było spotkać w październiku na Rynku, na ul. Szpitalnej, na bulwarach nad Młynówką oraz na Placu Wolności i przy budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Tym razem w murach MBP zagości autor kryminału Igor Brejdygant. Rozmowę z pisarzem poprowadzi Mateusz Torzecki. Podczas wieczoru  w Sali Konferencyjnej MBP, będzie możliwość porozmawiania z autorem i zdobycia jego autografu. Wstęp jest wolny.

Igor Brejdygant

Urodzony w 1971 w Poznaniu, scenarzysta, pisarz, reżyser, producent reklam, fotograf, aktor. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej. Jest jednym z najzdolniejszych scenarzystów i pisarzy swojego pokolenia. Dużą popularność przyniosły mu powieści kryminalne: Paradoks, Szadź, Rysa. Za powieść Rysa został uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału Wrocław 2019. Za tę książkę był także nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019. Druga po Rysie część serii o komisarz Monice Brzozowskiej, thriller polityczny, nosi tytuł: Układ. Na kanwie jego powieści powstają scenariusze interesujących filmów i seriali. Na antenie Crime+Investigation Polsat analizuje głośne sprawy kryminalne.

 

Najnowsze artykuły