Przedszkole 2.0

Od września w Większycach działa niezwykłe przedszkole. Maluchy oprócz tradycyjnego placu zabaw mają tu do dyspozycji maty multimedialne i zajęcia z robotyki. Najmłodsze przedszkole w regionie jest też ekologiczne, bo ogrzewają je pompy ciepła.

Większyce to mała wieś na terenie gminy Reńska Wieś (powiat kędzierzyńsko-kozielski). Nowe przedszkole powstało w budynku przy ul. Kozielskiej 5. Co ciekawe pod tym samym adresem przed laty funkcjonowała identyczna placówka, którą zamknięto, a miejsce dla maluchów zorganizowano w miejscowej podstawówce. Dwa tamtejsze oddziały z czasem stały się nie tylko niekomfortowe, ale i za ciasne.

– Większyce przeżywają prawdziwy „boom” budowlany, rośnie liczba mieszkańców, a co za tym idzie także liczba dzieci, dlatego zdecydowaliśmy na tak ważną inwestycję. Wydatek był spory, ale korzyści nieporównywalnie większe – podkreśla Tomasz H. Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś, która realizowała inwestycję. Wylicza, że inwestycja kosztowało ponad milion złotych, część kosztów pochłonęły nowe technologie.

Maluchy i nowe technologie

– Maluchy mają w salach maty do zajęć multimedialnych, w tym także do zajęć z robotyki – mówi wójt Kandziora. Zastosowanie nowych technologii w przedszkolu pozwala na łączenie zabawy z edukacją. Maty multimedialne spełniają bowiem funkcje kompaktowego placu zabaw przez m.in. umożliwienie tworzenia gier z ich wykorzystaniem. Zaś zajęcia z robotyki mają rozpalać w maluchach wyobraźnię, ale także uczyć ich analitycznego myślenia i łączenia elementów z różnych dziedzin, by w przyszłości nie tylko lepiej rozumieć procesy nowych technologii, ale samemu je tworzyć.

Zakres prac w reaktywowanym przedszkolu objął także: przebudowę klatki schodowej i pomieszczeń, wymianę najważniejszych instalacji ( w tym elektrycznej, wentylacyjnej, wodno-kanalizacyjnej i grzewczej), na nowe wymieniono też okna i drzwi oraz wybudowano plac zabaw.

W budynku oprócz sal dla dzieci  – dwie na piętrze i jedna na parterze, powstały także: rozdzielnia posiłków i zmywarnia, gabinet do zajęć z logopedą oraz pomieszczenie socjalne dla pracowników.  Co ważne przedszkole jest także ekologiczne, bo ogrzewane pompami ciepła.

Przedszkole reaktywowano dzięki dotacji z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych.

Nowa inwestycja już niebawem

W planach jest już kolejna placówka dla najmłodszych w gminie Reńska Wieś, ma powstać
w Mechnicy. Plan zakłada stworzenie miejsca, które zapewni opiekę dla 70 dzieci. Do września 2022 roku ruszą tu dwa oddziały przedszkolne i mini żłobek działający w formie klubu. Gmina jest już po drugim przetargu i właśnie wyłania wykonawcę projektu. Co ważne budynek przedszkola został zaprojektowany jako dom pasywny, czyli taki, który dzięki nowoczesnym rozwiązaniom minimalizuje zapotrzebowanie na energię.

Pomysł uda się zrealizować dzięki pieniądzom z budżetu gminy i dotacji z programu „Maluch plus”.