Przeprawa pieszo-rowerowa czeka na otwarcie

Już niedługo opolanie będą mogli spacerować i jeździć po nowym moście nad kanałem Ulgi. Rok po wbiciu pierwszej łopaty przeprawa jest gotowa i czeka na odbiory.

Nowa przeprawa ma 250 metrów długości i 7 metrów szerokości. Łączy ulicę Bolkowską z Parkiem 800-lecia, dzięki czemu w kilka minut będzie można przedostać się z Zaodrza do centrum Opola. Wyspa Bolko i jej okolice to jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc w stolicy regionu, zwłaszcza przez spacerowiczów, rowerzystów i miłośników rolek, dlatego z pewnością nowa inwestycja ucieszy wielu mieszkańców. Budowa obiektu wiąże się także z powstaniem nowych dróg rowerowych. Most został podświetlony – wzorem Piastowskiego.

Przeprawa będzie miała swojego wyjątkowego patrona – legendarnego opolskiego kolarza Joachima Halupczoka. Urodzony w Niwkach sportowiec był podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski. Na olimpiadzie w Seulu wraz z Markiem Leśniewskim, Andrzejem Sypytkowskim i Zenonem Jaskułą zdobył srebrny medal na 100 km. Wywalczył także złoto i srebro na mistrzostwach świata w Chambéry. Joachim Halupczok zmarł 5 lutego 1994 roku w wieku niespełna 26 lat – zasłabł podczas rozgrzewki przed halowym turniejem piłkarskim w Opolu z powodu niewydolności serca.

Przypomnijmy, pierwszą łopatę wbito we wrześniu 2019 roku. Budowę przeprawy realizował Mostostal Kielce. Wartość inwestycji to 24 mln zł, jest ona współfinansowana z pieniędzy unijnych.

Najnowsze artykuły