Przy drogach pojawi się oznakowanie w związku z przypadkami ptasiej grypy

Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego zdecydowano, że z tablic ITS znikną komunikaty dotyczące wirusa ptasiej grypy. Na drogach wlotowych do Opola pojawią się natomiast żółte tablice z informacją „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony”.

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu na śluzie we Wróblinie wykryto zakażenie zjadliwą grypą ptaków u dwóch padłych łabędzi. Powiatowy Lekarz Weterynarii w związku z tym nakazał trzymanie w zamknięciu drobiu w Opolu i całym powiecie opolskim. Nie był to jedyny przypadek ptasiej grypy w regionie, dlatego wojewoda opolski wydał rozporządzenie, w którym w związku z zakażeniami wyznaczył obszary zagrożone i zapowietrzone w powiatach krapkowickim, prudnickim opolskim i nyskim.

Za obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), objęty został teren w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki: Dobra, Kujawy, Moszna, Racławiczki, Smolarnia, Strzeleczki, Ścigów, Zielina.

Za obszar zagrożony (HPAI), uznano w powiecie krapkowickim, w gminie Walce, miejscowość Brożec; w gminie Krapkowice, miejscowości: Dąbrówka Górna, Gwoździce, Kórnica, Krapkowice, Ligota Krapkowicka, Nowy Dwór Prudnicki, Pietna, Rogów Opolski, Steblów, Ściborowice, Żywocice; w gminie Strzeleczki, miejscowości: Dziedzice, Komorniki, Łowkowice, Pisarzowice, Wawrzyńcowice; w gminie Gogolin: miejscowość Odrowąż. W powiecie prudnickim, w gminie Biała, miejscowości: Chrzelice, Czartowice, Gostomia, Górka Prudnicka, Krobusz, Łącznik, Mokra, Nowa Wieś Prudnicka, Ogiernicze, Pogórze, Radostynia, Wilków; w gminie Głogówek : Błażejowice Dolne, Kierpień, Leśnik, Mionów, Rzepcze, Zawada, część miejscowości Głogówek – na północ od drogi DK 40; w powiecie opolskim, w gminie Prószków miejscowości: Ligota Prószkowska i Przysiecz – na południe od Potoku Prószkowskiego; w powiecie nyskim, w gminie Korfantów, miejscowości: Przechód; Borek; Rzymkowice.

Na obszarze zapowietrzonym należy trzymać drób lub inne ptaki w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach. Hodowcy zobligowani są do niezwłocznego usuwanie zwłok drobiu lub innych ptaków z terenu gospodarstwa,  do czyszczenia i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem. Niezbędne są też maty dezynfekcyjne przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw utrzymujących drób. Hodowcy muszą też  prowadzić wykaz osób obcych, które odwiedzają gospodarstwo. Jedynie powiatowy lekarz weterynarii może wydać zgodę na przemieszczanie się ptactwa z i do gospodarstwa, wywożenie lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych,  organizowanie ptasich targów, wystaw, pokazów lub konkursów transportu mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zapowietrzonym.

Obszar zagrożony objęty jest właściwie tymi samymi ograniczeniami jeśli chodzi o gospodarstwa.

Najnowsze artykuły