Powstaje niesamowity fresk

Dzieło jest tworzone przy Wzgórzu Uniwersyteckim w ramach projektu Erasmus plus. Co ciekawe każdy może być świadkiem jego powstawania.

Fresk wykonywany jest na ścianie Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu, w pasażu pomiędzy kościołem pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, a placem Kopernika w sąsiedztwie historycznego i zabytkowego Zamku Górnego. Każdy mieszkaniec czy zwiedzający może przyjść i zobaczyć proces niezwykłej techniki malowania fresku na mokrym tynku. Realizacją fresku zajmują się m.in.: Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu oraz stowarzyszenia i uczelnie wyższe z Niemiec, Czech oraz Francji.

Na fresk został ogłoszony konkurs, który wygrała opolska architektka Bogusławę Wawrzyniak. Koncepcja jest bardzo naturalna i realistyczna. Fresk przedstawia łagodne wzgórza będące elementem, który łączy krajobrazy wszystkich krajów Europy – mówi koordynator projektu Erasmus plus z ramienia Wyższej Szkoły Bankowej Alicja Wujec-Kaczmarek. – Jest to bardzo przyjazny, ciepły wizerunek natury – dodaje.

Akcja ma na celu uczynić ten historyczny zakątek miejscem atrakcyjnym dla turystów i mieszkańców miasta Opola. Cała inicjatywa gromadzi wokół siebie nie tylko mieszkańców Opola, ale także obywateli z krajów zaprzyjaźnionych, by czynić miasto wyjątkowym. W ramach projektu powstały już dwa inne freski mieszczące się w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Opolu oraz na ścianie Biblioteki Publicznej w Litomyślu w Czechach. Następnym miejscem, w którym zaplanowano dalszą część projektu „European Reflection in Fresco” ma być Szkoła Techniczna w Eberswalde w Niemczech.

Freskowanie jest dawno zapomnianą techniką tworzenia sztuki i bardzo dużo rzeczy można się przy niej nauczyć, począwszy od wyrabiania własnego tynku, tynkowanie, malowanie pigmentami, wygładzanie tynku, a także w naszym przypadku współpracy międzynarodowej – opowiada Wujec-Kaczmarek. – W naszej ekipie pracuje ponad 20 osób, a posługujemy się językiem polskim, czeskim, niemieckim, francuskim i angielskim, co czyni nas prawdziwą Wieżą Babel, a pomimo tego współpraca idzie bardzo dobrze, co można zobaczyć po efekcie naszej pracy – zdradza.

Najnowsze artykuły