Przyszli inżynierowie z Politechniki Opolskiej najlepsi

Zespół Majsterklepki triumfował w maratonie projektowania IFM Hackathon, który odbył się w Opolu.

IFM Hackathon to pierwszy w regionie maraton projektowania, podczas którego uczestnicy rozwijali zarówno oprogramowanie (software) jak i platformę sprzętową (hardware). W siedzibie firmy IFM Ecolink 3-4-osobowe zespoły miały 36 godzin, aby stworzyć, przetestować i zaprezentować swój prototyp urządzenia. Tym samym musieli znaleźć skuteczne rozwiązanie dla Przemysłu 4.0. Obejmuje on obszary: elektroniki, automatyki, mechatroniki i informatyki.

Przemysł 4.0 wraz z pojawiającymi się nowymi technologiami wymagają od młodego pokolenia inżynierów nabywania coraz to nowych kompetencji zawodowych oraz konfrontowania teorii z praktyką. Studenci kierunków ścisłych i technicznych mieli w Opolu szansę sprawdzenia swoich umiejętności, rozwinięcia pasji i poznania najnowszych rozwiązań.

Startujący w rywalizacji musieli wykazać się umiejętnościami z zakresu projektowania układów elektronicznych (analogowych i cyfrowych) w programie EDA, lutowaniu i uruchamianiu płytek PCB. Sprawdzono też budowanie oprogramowania typu Embedded na płytkach rozwojowych z mikrokontrolerem STM32. Wreszcie liczyło się tworzenie systemów sterowania i wizualizacji procesu z wykorzystaniem mikrokomputera i narzędzi.

Po kilkudziesięciu godzinach programowania, testów, doskonalenia i konsultacji oraz budowania powstały prototypy, których zadaniem jest sterowanie pompą w zbiorniku z wodą. Po prezentacji jury ogłosiło laureatów. Najwyżej oceniono pracę studentów opolskiej Politechniki, startujących jako Majsterklepki. Drugie miejsce zajęła grupa Senso z Politechnika Śląska, a trzecie Melta Force z Politechniki Opolskiej. W zmaganiach wzięło udział 10 zespołów.

Najnowsze artykuły