Przywróciła do pracy Ireneusza Jakiego. Teraz będzie nadzorować wybory na Opolszczyźnie

Nowym komisarzem wyborczym w województwie opolskim została Liliana Krukowska. Sędzia Sądu Okręgowego w Opolu, która tuż po nominacji otrzymała do rozpatrzenia sprawę Ireneusza Jakiego, prezesa WiK w Opolu, a także ojca byłego wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego.

 

Sędzia

Liliana Krukowska została delegowana do Sądu Okręgowego w Opolu przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę 1 września 2022. Jeszcze w tym samym miesiącu zdecydowała o nieważności uchwały rady nadzorczej WiK w sprawie zawieszenia w obowiązkach służbowych Ireneusza Jakiego. Zawieszenie było efektem informacji o możliwym mobbingu prezesa Jakiego wobec pracowników, co miały potwierdzać m.in. niezależna kancelaria oraz Państwowa Inspekcja Pracy. Sąd jednak nie zdecydował się podtrzymać zawieszenia. Tłumacząc to, jak donosi Gazeta Wyborcza, tym, że uchwała rady nadzorczej uniemożliwiała “wykonywanie czynności prezesa zarządu, a co za tym idzie – prawa do wynagrodzenia. Z kolei łącząca powoda ze spółką umowa menadżerska uniemożliwia powodowi podjęcie innej pracy zarobkowej, stąd też w trakcie trwania stanu zawieszenia w pełnionej funkcji – pozyskania środków do życia”. Wówczas też pojawiło się więcej informacji o sędzi, która do Opola trafiła z Prudnika. Ujawnił je poseł Witold Zembaczyński. Podczas konferencji prasowej informował, że sędzia jest prywatnie matką Grzegorza Krukowskiego, opolskiego działacza PiS, wcześniej związanego z Solidarną Polska.

Każdy z Państwa, kto usłyszy te dwie informacje, może wyciągnąć własne wnioski – zwracał uwagę poseł Zembaczyński w październiku 2022 roku. Po czym dodał– Nie polemizuję z postanowieniami sądu, jednak są znaki zapytania, kiedy pani prezes została delegowana i czyją decyzją.

Sędzię została delegowana decyzją ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, którego od lat jednym z najbliższych współpracowników jest Patryk Jaki. Syn Ireneusza Jakiego, prezesa WiK w Opolu. Po pół roku przyszła kolejna nominacja.

Komisarz wyborczy może nawet uchylać uchwały komisji wyborczych

Komisarze są pełnomocnikami PKW w województwach albo ich częściach. Wprawdzie powołuje ich PKW, ale robi to na wniosek ministra spraw wewnętrznych. Liliana Krukowska będzie nadzorowała wybory w Opolu oraz w trzech powiatach: opolskim, namysłowskim i kluczborskim.  Jak czytamy w portalu OKO.PRESS: „komisarze wyborczy mają duży wpływ na organizację i przebieg wyborów w Polsce. Kodeks wyborczy daje im duże uprawnienia. Komisarze są przedstawicielami PKW na dany okręg w województwie. To oni mają nadzór nad przestrzeganiem prawa wyborczego, biorą udział w przygotowaniu wyborów samorządowych oraz powołują komisje wyborcze i obwody do głosowania. Zarządzają też druk kart do głosowania i ustalają zbiorcze wyniki wyborów z podległych im komisji. Mogą nawet uchylać uchwały komisji wyborczych”.

Sędzia Liliana Krukowska jest komisarzem wyborczym od 4 kwietnia. Jej kadencja będzie trwała 5 lat. Zdaniem OKO.PRESS miesięcznie komisarz może zarabiać 6-7 tysięcy złotych brutto.

Najnowsze artykuły