Rachunek za prąd – co zawiera?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Większość z nas nie lubi otrzymywać rachunków, dlatego sprawdzamy na nich tylko kwotę do zapłaty i termin płatności. Jednak, czy kiedyś przyjrzałeś się bliżej na przykład rachunkowi za prąd? Warto sprawdzić poszczególne pozycje na fakturze. W ten sposób będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę, aby obniżyć rachunki za prąd.

Co zawiera rachunek za prąd?

Prawo zobowiązuje dostawcę prądu do wystawienia rachunku za zużytą energię elektryczną. Jednak nie są to jedyne informacje, jakie możesz znaleźć na tym dokumencie. Można je podzielić na trzy kategorie. Pierwsza są to dane osobowe klienta. Druga kategoria to informacje związane ze sprzedażą energii, Trzecia, to wyszczególnione opłaty za dystrybucję energii elektrycznej. Warto bliżej przyjrzeć się tym danym i porównać ich wysokość, między kilkoma operatorami. To dobry sposób na to, jak obniżyć rachunek za prąd i wybrać najtańszego dostawcę.

Dane klienta

W tej sekcji znajdziesz imię i nazwisko oraz adres osoby, która jest płatnikiem. Obok najczęściej widnieje numer konta abonenta i konta, na które trafia kwota zobowiązania. Każdy klient ma indywidualnie przypisane konto, dlatego kilka jego ostatnich cyfr tworzy numer klienta. W sekcji tej podany jest także okres rozliczeniowy, jaki uzgodniłeś z dostawcą prądu. Może to być miesiąc, kwartał lub pół roku. Niektórzy dostawcy podają także w tym miejscu numer kontaktowy na swoją infolinię. Dzięki czemu w razie ewentualnych wątpliwości wiesz, jak się skontaktować z działem obsługi klienta.

Informacje dotyczące sprzedaży elektrycznej

W tej części znajdziesz informacje, ile energii elektrycznej zużyłeś w ostatnim okresie rozliczeniowym oraz jaką kwotę musisz zapłacić. Składają się na nią:

  • opłata za energię – czyli, ile kosztuje zużyty przez Ciebie prąd, według taryfy, na jaką się zdecydowałeś, wybierając danego dostawcę prądu. Zużycie podane jest w kilowatogodzinach (kWh),
  • opłata handlowa – rodzaj abonamentu za możliwość korzystania prądu u danego dostawcy. Bez względu na to, czy w danym okresie używałeś prądu, czy nie, opłata taka i tak zostanie naliczona.

Koszty dystrybucji energii elektrycznej

Niestety poza kosztem zużytej energii, każdy użytkownik obciążany jest jeszcze innymi opłatami. Wiele z nich na pierwszy rzut oka wydaje się niezrozumiałe. Oto wyjaśnienie niektórych z nich:

  • opłata abonamentowa – pobierana jest na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem i kontrolą licznika;
  • opłata sieciowa stała – płacisz także za utrzymanie transformatorów, przewodów elektrycznych i innych elementów infrastruktury;
  • opłata sieciowa zmienna całodobowa – jej wysokość uzależniona jest od ilości dostarczonej do twojego domu energii. Można ją porównać do opłaty za transport;
  • opłata OZE – pobierana jest na rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak elektrownie wiatrowe czy też wiatrowe;
  • opłata mocowa – swoiste ubezpieczenie, gwarantujące, że sieć energetyczna będzie działać, nawet gdy będzie maksymalnie obciążona.

Jak widzisz, rachunek za prąd zawiera wiele pozycji, które nie mają żadnego związku z tym, ile energii elektrycznej zużyłeś w swoim domu. Czy można się ich w jakiś sposób pozbyć lub obniżyć wysokość rachunku za prąd?

Niższe rachunku za prąd – czy to jest możliwe?

Każdy z nas zastanawia się, jak obniżyć rachunki za energię elektryczną. Jest na to kilka sposobów. Niektóre z nich są proste, a inne wymagają zainwestowania sporych środków finansowych.

Najprostszym sposobem jest porównanie ofert na rynku i wybór najtańszego dostawcy. Nowy wybrany operator pomoże Ci ze wszystkimi formalnościami. Jako nowy klient możesz liczyć na rabaty lub inne promocyjne warunki umowy.

Drugi sposób to inwestycja w odnawialne źródła energii. Zainstaluj panele słoneczne na dachu domu, sam produkuj energię, a jej nadwyżkę sprzedawaj. Koszty początkowe mogą wydawać się duże, ale możesz uzyskać dofinansowanie na taki cel.

Trzeci sposób to modernizacja domu, tak by stał się on energooszczędny. Nowoczesna izolacja, wymiana stolarki okiennej czy też zakup energooszczędnych urządzeń takich jak pralki i lodówki, to tylko niektóre z możliwości.

Rachunek za prąd może być tajemniczym dokumentem, ale może być także źródłem ciekawych informacji, z których można naprawdę wiele się dowiedzieć.

Najnowsze artykuły