Rada Społeczna z wizytą w krakowskiej Ekospalarni

Opolanie w Krakowie, tym razem atrakcją nie był smok wawelski ani sam Wawel, tylko spalarnia odpadów, którą to królewskie miasto szczyci się od lat. Krakowską Ekospalarnią zainteresowana jest Rada Społeczna Budowy Centrum Zielonej Transformacji i grupa mieszkańców Opola, bo podobna, choć znacznie mniejsza, instalacja ma stanąć w naszym mieście.

Instalacja do termicznego przekształcania odpadów stoi wśród zieleni, a tamtejszy holding komunalny chwali się miododajną pasieką, która funkcjonuje na terenie zakładu. Opolan po krakowskiej instalacji oprowadzał m.in prof. dr hab. inż. Tadeusz Pająk, wykładowca Akademii Górniczo Hutniczej, który od ponad 20 lat zajmuje się tematem termicznego przekształcania odpadów. Grupa miała okazję nie tylko sprawdzić w jaki sposób funkcjonuje zakład, ale korzystając z wiedzy eksperta również zadać pytania dotyczące emisji zanieczyszczeń, roli spalarni w nowoczesnej gospodarce odpadowej czy kwestii ekonomicznych takich jak opłacalność, a nawet wpływ na wartość nieruchomości.

Spalarnie, taka jak krakowska oraz planowana w Opolu,  pozwalają ekologicznie i ekonomicznie zagospodarować odpady. Mieszkańcy mają stałą kontrolę nad emisjami dzięki ciągłemu monitoringowi dostępnemu on-line. Ekospalarnia jest też dowodem na to, że warto konsekwentnie realizować inwestycje służące środowisku i ludziom. Pomimo sprzeciwów na etapie planowania inwestycji w Krakowie, po latach funkcjonowania zakładu, holding przygotowuje się do rozbudowy tamtejszej spalarni. Ten etap odbywa się już bez żadnych protestów, co jest najlepszym dowodem na poziom uciążliwości tego typu zakładów.

W Opolu Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów będzie elementem Centrum Zielonej Transformacji. Planowana jest 10 razy mniejsza i będzie przekształcać na ciepło jedynie pre-RDF i RDF, a nie odpady zmieszane – jak krakowska instalacja. Wybudowanie instalacji przez Zakład Komunalny w krótkim czasie pozwoli Opolu dołączyć do miast nowoczesnych, dla których odpady nie stanowią problemu, tylko są cennym surowcem, który można ponownie wykorzystać i lokalnie wytwarzanym paliwem do produkcji ciepła. Realizacja wszystkich instalacji w ramach CZT pozwoli także na znaczne ograniczenie uciążliwości obecnie istniejącego systemowi zagospodarowania odpadów.

 

Najnowsze artykuły