Rady Kobiet zyskają umocowanie ustawowe
Podczas V Forum Rad Kobiet w Wałbrzychu ogłoszono ważny krok na drodze do formalnego wzmocnienia roli Rad Kobiet w Polsce. Jak poinformowała Katarzyna Kotula, posłanka na Sejm RP i ministra do spraw równego traktowania, rządowy projekt ustawy o umocowaniu Rad Kobiet został oficjalnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
– Jest zgoda na rządowy projekt dotyczący umocowania Rad Kobiet w ustawie o samorządzie – przekazała posłanka podczas wydarzenia w Wałbrzychu.
Projekt ustawy, znany pod hasłem #Chcemy5D, to efekt wieloletnich działań aktywistek i liderek społecznych, które dążyły do instytucjonalnego uznania Rad Kobiet jako ważnych ciał doradczych przy jednostkach samorządu terytorialnego.
– Cieszy nas fakt, że Rady Kobiet powstają coraz częściej i z coraz większym zaangażowaniem. To właśnie ich rozwój i aktywność społeczna sprawiają, że pojawił się realny wymóg prawnego uregulowania ich funkcjonowania – określenia zasad powoływania, niezbędnych dokumentów, decyzji oraz ram działania. Potrzebujemy ujednolicenia tych kwestii, co z pewnością pomoże zarówno lokalnym liderkom i aktywistkom w skutecznym zaangażowaniu się w działalność rad, jak i samorządom – w lepszej organizacji ich pracy – wyjaśnia Magdalena Kurowska, Wojewódzka Koordynatorka Rady Kobiet reprezentująca województwo opolskie.
Proces legislacyjny, którego rozpoczęcie ogłosiła ministra Katarzyna Kotula podczas wałbrzyskiego Forum Rad Kobiet, to dopiero początek formalnych prac w parlamencie.
– Warto jednak podkreślić, że same Rady Kobiet od wielu miesięcy pracowały nad wypracowaniem odpowiednich rozwiązań – konsultowały, analizowały, tworzyły propozycje dotyczące umocowania rad w strukturze samorządu. Obecnie Rady Kobiet, w przeciwieństwie do np. rad seniorów czy młodzieżowych, nie są objęte żadnymi przepisami ustawowymi. To oznacza, że ich powstanie zależy wyłącznie od dobrej woli władz lokalnych – prezydenta, burmistrza czy starosty. W naszym mieście mamy to szczęście, że trafiliśmy na otwartych i wspierających włodarzy. Ale nie wszędzie tak jest – dlatego zależy nam na tym, by ta ustawa stworzyła jasne, ogólnopolskie ramy i zachęciła samorządowców w całym kraju do tworzenia Rad Kobiet z odpowiednim zapleczem organizacyjnym – dodaje Kurowska.
Warto zaznaczyć, że członkinie Rad działają społecznie – nie otrzymują wynagrodzenia, mimo że ich praca często generuje koszty. – By działania Rad były skuteczne i przynosiły realne efekty, konieczne jest zabezpieczenie choćby podstawowych środków finansowych. Dziś to często prywatne kieszenie radnych są źródłem finansowania tej działalności, co na dłuższą metę jest nie do utrzymania. Dlatego tak istotne jest, by ustawa o samorządzie gminnym została uzupełniona o przepisy dotyczące Rad Kobiet – m.in. w punkcie 5d. To pozwoli nie tylko na częstsze ich powoływanie, ale także na ich funkcjonowanie według określonych, transparentnych zasad, z szansą na realny wpływ na życie społeczności lokalnych – podsumowuje Wojewódzka Koordynatorka Rady Kobiet z naszego regionu.