Ranking FITCH dla Opola znów w górę
W najnowszej aktualizacji międzynarodowego ratingu FITCH, w skali krajowej Opole przeskoczyło aż o dwa stopnie z AA- do AA+.
Miasto Opole przeszło właśnie wiosenną aktualizację ratingu nadanego przez międzynarodową agencję FITCH. Podniósł on międzynarodowy długoterminowy rating dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z poziomu BBB do BBB+ z perspektywą stabilną. W skali krajowej ocena wzrosła z AA-(pol) do AA+(pol). W komunikacie zaznaczono, że podwyższenie oceny wynika z poprawy wskaźnika spłaty zadłużenia, a nowa ustawa o dochodach jednostkach samorządu terytorialnego nie miała wpływu na poziom ratingu.
– W skali krajowej przeskoczyliśmy o dwa stopnie. To rzadkość! Został nam już tylko awans do AA, w co też bardzo wierzę. Takie wyniki przekładają się na ogromne zaufanie inwestorów, możliwość korzystania z lepszych i bardziej preferencyjnych kredytów bankowych (niższe koszty) oraz niższe oprocentowanie obligacji. W ostatnich latach regularnie podnosimy rating miasta – cieszy się komentująca raiting skarbnik Miasta Opola, Renata Ćwirzeń-Szymańska.
Rating to ocena wiarygodności kredytowej i określenie ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty dłużne. Oceny uzyskane przez Miasto znajdują się na poziomie inwestycyjnym co jest jasnym sygnałem dla inwestorów/kredytodawców, że lokowanie kapitału w instrumenty dłużne emitowane przez Miasto jest bezpieczne, a Opole jest wiarygodnym partnerem biznesowym.
Dobre oceny ratingowe wynikają ze stanu finansów Miasta i potwierdzają dobre zarządzanie w tym obszarze. W ocenie tej prócz kryteriów czysto finansowych i ekonomicznych brane są również pod uwagę czynniki społeczne i polityczne wpływające na rozwój Miasta.
FITCH, obok S&P i Moody’s, to jedna z trzech najbardziej znanych i wpływowych międzynarodowych agencji oceniających nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale przede wszystkim dużych emitentów, w tym kraje i globalne korporacje. Ratingi nadawane przez te agencje mają duży wpływ na rentowność obligacji skarbowych wielu krajów.
Wysokie oceny ratingowe pozytywnie przekładają się na niższe koszty pozyskania kredytów bankowych czy niższe oprocentowanie obligacji. Wśród innych korzyści wynikających z posiadania ratingu wymienia się łatwiejszy i szerszy dostęp do rynku finansowego, podniesienie zaufania w oczach inwestorów zagranicznych i zachętę do bezpośrednich inwestycji w regionie, promocję na rynku krajowym i międzynarodowym, większy prestiż i kształtowanie wizerunku.
Miasto Opole poddaje się ocenie ratingowej od 21 lat na rynku krajowym, a od 2017 r. również na rynku międzynarodowym. W ostatnich latach zaobserwować można sukcesywne podnoszenie ratingu Opola co należy uznać za pozytywną ocenę zarządzania finansami Miasta w trudnym dla samorządów okresie.
Wyniki ocen ratingowych Opola w ostatniej dekadzie zobrazowano na wykresie poniżej: