Ranking Forbes: Opole w pierwszej dziesiątce miast przyjaznych ludziom

Redakcja Forbes opublikowała ranking „Miast przyjaznych ludziom”. Opole znalazło się w najlepszej dziesiątce. Zwyciężył Gdańsk.

Miejsca na podium zajęły także Lublin oraz Warszawa, które zostały docenione za działalność na rzecz pieszych i rowerzystów. Opole, które uplasowało się na 10. lokacie, najwięcej punktów otrzymało za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz troskę o seniorów i integrację międzypokoleniową.

Ranking został opracowany na podstawie 10 pytań, które inicjatorzy akcji skierowali do samorządów. Dotyczyły one budżetu obywatelskiego, działań na rzecz pieszych i rowerzystów czy dzieci. Miasta miały także wymienić i opisać swoje dwa flagowe projekty, które wpływają na rzecz zwiększenia przyjazności i otwartości miasta.

Opole jest także niezwykle przyjaznym miastem dla biznesu. W zestawieniu Forbesa w kategorii miast i gmin od 50 to 149 tys. mieszkańców stolica województwa uplasowała się na trzecim miejscu. Trwała modernizacja infrastruktury komunikacyjnej, dostęp do kapitału ludzkiego, trwające nowe projekty w segmencie nieruchomości komercyjnych oraz działalność instytucji otoczenia biznesu, jak Park Naukowo Technologiczny w Opolu, powodują dynamiczny wzrost aktywności gospodarczej w Opolu.

Najnowsze artykuły