RANKING: Nasze miasto inwestycyjnym liderem!

Trwa inwestycyjna rewolucja w Opolu, której najnowszym potwierdzeniem jest zwycięstwo stolicy województwa w ogólnopolskim rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów 2017–2019, przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. W ciągu 5 ostatnich lat z 15. miejsca awansowaliśmy na pozycję lidera! Nagrodę odebrał w Katowicach prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Jednym z najnowszych symboli rozwoju miasta jest efektowny most pieszo-rowerowy im. Joachima Halupczoka, który od wbicia pierwszej łopaty do oddania go mieszkańcom powstał raptem w 12 miesięcy!

Ważną częścią zmian w stolicy Opolszczyzny jest budowane w błyskawicznym tempie trzypoziomowe skrzyżowanie, które po zakończeniu udrożni komunikacyjnie większą część Opola. Miasto odzyskało też zaniedbany plac przy dworcu PKS. Znikają już stamtąd stare budy pamiętające czasy PRL-u. Powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe i kolejne kilkadziesiąt miejsc parkingowych. Nie do poznania zmieni się także plac przy obecnym dworcu głównym PKP. Nowe centra przesiadkowe powstają m.in. z myślą o czystym powietrzu. Pozwolą z łatwością przesiadać się z samochodów do ekologicznej komunikacji miejskiej, w którą Opole zainwestowało miliony złotych, pozyskując na ten cel także środki zewnętrzne. Priorytetem jest również komunikacja rowerowa. Na dwóch kółkach można już dojechać praktycznie w dowolne miejsce stolicy województwa, a także daleko poza granice miasta.

W sercu stolicy regionu w miejscu po zaniedbanym parkingu dumnie pręży się nowoczesny pl. Kopernika, rozbudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z podziemnym parkingiem na kilkaset samochodów. To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Choć nie jedyne, bo zielone płuca Opola, czyli Wyspa Bolko i nowiutki Park 800-lecia z tysiącami nowych drzew i krzewów, również przyciągają tłumy.

Wyremontowana została hala widowiskowo-sportowa Stegu Arena, choć skala tego przedsięwzięcia była tak duża, że sprawiedliwiej byłoby napisać, że została ona wybudowana niemal od początku. Od tego czasu regularnie goszczą w niej największe sportowe imprezy, także o zasięgu międzynarodowym, m.in. PŚ w siatkówce, a w sezonie swoje mecze rozgrywają szczypiorniści Gwar- di Opole. W bezpośrednim sąsiedztwie hali wznosi się już Sportowe Centrum Opola. Nowoczesna, pełnowymiarowa i multifunkcyjna hala treningowa pomieści boisko do sportów halowych i niewielką trybunę oraz ściankę wspinaczkową. Innowacją będzie umieszczona na poziomie drugim podwieszana bieżnia lekkoatletyczna, wzorowana na tych spotykanych w Stanach Zjednoczonych. A wszystko spajać będzie dookoła gęsta sieć ścieżek rowerowych.

– W Opolu dobrze się żyje, a będzie jeszcze lepiej, ponieważ uruchomiliśmy pakiet inwestycji na miarę miast znacznie większych od nas – uważa prezydent Arkadiusz Wiśniewski. – Mam nadzieję, że w kolejnych latach znowu znajdzie to swoje odzwierciedlenie w rankingach ogólnopolskich. Poprzeczkę zawiesiliśmy sobie bardzo wysoko, choć uważam, że na miarę naszych ambicji i możliwości. Do sukcesu potrzebna jest wizja miasta, umiejętne gospodarowanie finansami własnymi, skuteczne pozyskiwanie ich z zewnątrz oraz przeświadczenie, że jeśli „chce się chcieć”, to słowo „niemożliwe” nie istnieje.

I dodaje, że: – Rankingi potwierdzają, że Opole jest mocno rozpędzone. Zwycięstwo w ogólnopolskim rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów 2017–2019, przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, to wyjątkowy sukces Opola. Choć oczywiście rankingi nie są najważniejsze, to jednak potwierdzają, że Opole jest mocno rozpędzone, co doceniają nie tylko nasi mieszkańcy, ale i obiektywne środowiska w całej Polsce. Stąd chwalimy się najlepszym użłobkowieniem w Polsce, drugim miejscem pośród najbogatszych i najlepiej zarządzanych miast w Polsce. W czołówce jesteśmy także jako „Miejsca przyjazne edukacji”, „Forbes” umieścił nas w dziesiątce miejsc przyjaznych dla biznesu oraz „Miast przyjaznych ludziom”, a najwięcej punktów otrzymaliśmy za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz troskę o seniorów i integrację międzypokoleniową. Kluczem do tych sukcesów jest m.in. udział środków europejskich w wydatkach miasta. Tutaj również plasujemy się w absolutnej ścisłej czołówce.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły